EN

3.06.2020, 20:17 Wersja do druku

Warszawa. Nowy dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Patrick Fournillier dołączy w sezonie 2020/2021 do zespołu Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, obejmując stanowisko dyrektora muzycznego - poinformował w środę PAP TW-ON. Zastąpi Grzegorza Nowaka, który pełnił tę funkcję od września 2017 r.

Patrick Fournillier studiował w Paryżu, w Konserwatorium w Strasburgu i Salzburg Mozarteum. W 1982 r. zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim w Salzburgu. Występuje w teatrach operowych we Francji, Włoszech i w Hiszpanii.

Współpracuje również z orkiestrami takich instytucji m.in. Grand Theatre de Geneve, Zurich Opernhaus, Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Welsh National Opera, Montreal Opera oraz Seattle Opera, Orchestre de la Radio Suisse Romande, BBC Symphony Orchestra, Teatro alla Scala. W 2010 roku debiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera, prowadząc "Opowieści Hoffmanna" oraz w San Francisco Opera, gdzie dyrygował operą "Cyrano". Jest częstym gościem na międzynarodowych festiwalach m.in. na festiwalu Fondazione Arturo Toscanini oraz na Festiwalu Masseneta, gdzie dyrygował takimi dziełami kompozytora, jak np. "Kleopatra", oratorium "La Vierge", "Esclarmonde".

Z zespołem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w ostatnich sezonach Patrick Fournillier realizował premiery "Pelleasa i Melizandy" oraz prowadził muzyków podczas przedstawień "Rigoletta" i "Toski". W sezonie 2020/2021 Fournillier poprowadzi muzyków podczas "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, "Fidelia" Ludwiga van Beethovena, spektaklu baletowego "Mayerling" oraz dramatu muzycznego "Werther". 


Źródło:

PAP

Autor:

Olga Łozińska

Data publikacji oryginału:

03.06.2020