EN

25.11.2020, 09:18 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje aktor Aleksander Skowroński

Nie żyje aktor Aleksander Skowroński, związany m.in. z Teatrem Lalki i Aktora „Miniatura” w Gdańsku - podał Związek Artystów Scen Polskich. Rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie „U Pana Boga w ogródku” - przypomniał portal filmpolski.pl.

mat. Filmu Polskiego

"Nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w Pastorałce Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku" - poinformował we wtorek wieczorem ZASP.

"W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK. Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu U pana Boga w ogródku..." - dodał Związek Artystów Scen Polskich.

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformowano też w Internetowej Bazie Filmu Polskiego filmpolski.pl, którą prowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. "Karierę rozpoczynał jako lalkarz połowie lat 50. w gdańskim teatrze Miniatura, w którym występował do roku 1991. Później m.in. aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Teatru Wybrzeże w Gdańsku" - głosi wpis.

"Na ekranie zagrał po raz pierwszy w roku 1988 w Czarodzieju z Harlemu. Wystąpił w kilkudziesięciu epizodach i rolach drugoplanowych, rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie U Pana Boga w ogródku" - przypomniano w notatce portalu. 

Źródło:

PAP