EN

24.01.2022, 10:23 Wersja do druku

Warszawa. "Mrożek i nowoczesność" - nowa publikacja Teatrologii.pl

W dzisiejszej edycji prezentujemy książkę Mrożek i nowoczesność wydaną przez Polską Kompanię Teatralną i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a wyprodukowaną przez nasz portal jako czwarta książka w 2021, dzięki wsparciu Instytutu Literatury. Książka jest zapisem wystąpień na konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej przez PKT i IT 29 czerwca 2021.

fot. mat. organizatora

Książka ta jest niejako zwieńczeniem przygotowanych przez PKT przedsięwzięć, poświęconych dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin pisarza, prezentowanych również na naszym portalu – czytania fragmentów Vatzlava (https://teatrologia.pl/wideo/vatzlav-wideo-zapis-czytania/), rozmowy Jarosława Gajewskiego, Rafała Węgrzyniaka i Antoniego Wincha o Vatzlavie (https://teatrologia.pl/autorzy/rozmowa-antoniego-wincha-rafala-wegrzyniaka-i-jaroslawa-gajewskiego-o-vatzlavie-mrozka/) oraz rozmowy Antoniego Wincha z Antonim Liberą i Arturem Grabowskim o Sławomirze Mrożku (https://teatrologia.pl/autorzy/rozmowy-antoniego-wincha-z-antonim-libera-i-arturem-grabowskim-o-slawomirze-mrozku/) – wszystkich pod wspólnym tytułem Mrożek i nowoczesność.

Ze Wstępu Antoniego Wincha, redaktora tomu:

Obecna sytuacja Mrożka jest „jak z Mrożka”. To znaczy, owszem, posiada on status wybitnego artysty, klasyka nie tylko polskiego, ale i światowego teatru, pisarza, którego dzieła, z „Tangiem” i „Emigrantami” na czele, zasługują na miejsce w kanonie zachodniego dramatu wszechczasów, a przy wszystkich tych dowodach uznania, jest prawie zupełnie ignorowany. Można było się o tym przekonać przy okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin autora. Przypadła, a raczej przepadła, ponieważ przeszła prawie bez echa, w roku 2020. Swoje zrobiły tutaj zapewne kolejne fale obostrzeń związanych z tak zwaną walką z pandemią. Jednak i bez nich hucznych obchodów nikt nie zapowiadał. […] Próbę przełamania tej niezbyt chlubnej tendencji podjęła Polska Kompania Teatralna. Niniejszy tom jest owocem tych starań.

Tytuł oryginalny

"Mrożek i nowoczesność" - nasza nowa publikacja

Źródło:


Link do źródła