Sezon artystyczny 2022/23 w TR Warszawa dobiega końca. Przed letnią przerwą teatr zaprasza na „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reż. Aleksandry Popławskiej. W dniach 29 czerwca – 2 lipca gościnnie w obsadzie spektaklu wystąpią Magdalena Popławska i Łukasz Gawroński.
O spektaklu
Przedstawienie oparte na trzech sztukach ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających losy społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa pisała wiosną 2022 roku w schronie w Kijowie podczas bombardowań.
„Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” to oparta na osobistych doświadczeniach rodzinna saga, opowiedziana z perspektywy kobiet. Krótkie dialogi i monologi napisane są oszczędnym językiem i przepełnione humorem. Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność pod ciśnieniem historii.
Pracę nad przedstawieniem zainicjowało czytanie performatywne III części trylogii: „Mój sztandar zasikał kotek” w maju 2022 roku.
„PLUR – credo kultury rave, akronim słów „Peace, Love, Unity, Respect”, czyli „Pokój, Miłość, Wspólnota i Szacunek”. Wpadajcie na nasze teatralne rave party, czyli sen o potrzebie wszystkich tych wartości. Sen o ukraińskich szeptuchach, molfarach, obyczajach i kulturze – o tym wszystkim, co chce pożreć leningradzki ludojad. Rave to nie czas na żałobę, to czas odbudowania tego, co chcą zniszczyć orkowie. Kultury i tożsamości.” – Aleksandra Popławska
Obsada (w dniach 29 czerwca – 2 lipca): Jan Dravnel, Łukasz Gawroński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Daria Polunina, Magdalena Popławska, Anita Szepelska, Julia Wyszyńska, Mirosław Zbrojewicz oraz Agnieszka Żulewska.
Twórcy i twórczynie:
tekst: Lena Laguszonkowa
przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska („Pipidówa”), Agnieszka Sowińska („Matka Gorkiego”, „Mój sztandar zasikał kotek”)
adaptacja i reżyseria: Aleksandra Popławska
scenografia: Tomasz Mreńca
konsultacja scenograficzna: Volodymyr Melymuk
muzyka: Tomasz Mreńca, Daniel Spaleniak
kostiumy: Alyona Zozulia
konsultacje muzyczne: Mariana Sadovska
reżyseria światła: Karolina Gębska
projekcje wideo: Maria Matylda Wojciechowska
choreografia: Łukasz Wójcicki