EN

26.01.2024, 08:35 Wersja do druku

Warszawa. „Marzyciel” – wystawa prac Jana A.P. Kaczmarka w Kordegardzie

Wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” można oglądać od 26 stycznia w warszawskiej Galerii Kordegarda.

fot. Dawid Linkowski/ mat. Narodowego Centrum Kultury

„Ideą wystawy jest ukazanie życia i twórczości oraz szerszej działalności artysty jako kreatora kultury" – powiedział PAP w dniu czwartkowego wernisażu Jędrzej Kościński, który wraz z Rafałem Syską jest kuratorem ekspozycji. "Jest to opowieść o dziele artysty: od Orkiestry Ósmego Dnia po wielkie wokalno-instrumentalne utwory napisane np. na 25 rocznicę Porozumień Sierpniowych i Powstania Solidarności czy na 600-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego po muzykę filmową. Ideą scenariusza wystawy, którą czcimy postać i twórczość Jana A.P. Kaczmarka, jest też ukazanie otwartości artysty na inne kultury, na drugiego człowieka. Jest to więc idea dialogu kultur i ludzi” – zaznaczył kurator Jędrzej Kościński.

U wejścia na wystawę zwracają uwagę efektowne, wielkoformatowe fotografie artysty a także plakaty związane z najwcześniejszym etapem twórczości kompozytora.

Obok partytur, dokumentów ilustrujących proces twórczy, prezentowane są przedmioty i pamiątki przywołujące różne etapy i znaczące wydarzenia z życia kompozytora: dzieciństwo w Koninie; młodzieńcze poszukiwania muzyczne; działalność Orkiestry Ósmego Dnia; doświadczenie emigracyjne a wreszcie amerykański światowy sukces w 2005 r.: Oscar za kompozycję do filmu „Marzyciel”.

Są też zdjęcia związane z Instytutem „Rozbitek” oraz stworzonym przez kompozytora festiwalem Transatlantyk. Ważne miejsce na wystawie zajmują albumy z muzyką Jana A.P. Kaczmarka wydawane przez prestiżowe wytwórnie fonograficzne. Uzupełnieniem eksponatów jest projekcja audiowizualnych kolaży, wykorzystujących zarówno zapomniane rejestracje występów artysty, jak i fragmenty docenianych, znanych i lubianych dzieł filmowych z muzyką napisana przez kompozytora. Wystawa ma oprawę muzyczną podkreślającą jej charakter.

„Dziękuję za tę wystawę, która pokazuje wyjątkowość, wrażliwość Jana i ten blask jego twórczości" – powiedziała obecna w Kordegardzie Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona kompozytora. "Zachwycam się tym, że Jan w muzyce potrafi przekazać emocje w takim stopniu, że skłania nas to do wzruszeń, płaczu i przemiany” – dodała.

„Kocham muzykę i kino. Muzykę Jana A.P. Kaczmarka z Niewiernej uważam za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych, jakie kiedykolwiek powstały do filmu. Podobnie jest z muzyką do filmu Marzyciel” - powiedziała obecna na wernisażu Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Erudyta o szerokich horyzontach, inicjujący i angażujący się w działania artystyczne i społeczne, który od lat wspiera młodych twórców" – mówił o artyście podczas czwartkowego wernisażu Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. "Ta nietypowa wystawa ma na celu przybliżenie postaci i dokonań znakomitego twórcy i artysty oraz ambasadora polskiej kultury. To również nasz symboliczny wyraz solidarności z kompozytorem w trudnym dla niego czasie zmagań z cierpieniem i chorobą” - zaznaczył.

„Dzięki prezentowanym materiałom, które - w porozumieniu z kompozytorem i jego żoną - trafiły do Kordegardy z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, partnera wystawy, zwiedzający poznają biografię kompozytora, jego sposób pracy oraz pozamuzyczne aktywności i pasje” – zauważają organizatorzy wystawy z Narodowego Centrum Kultury.

Wystawa „Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel” będzie czynna od 26 stycznia do 18 lutego 2024 r. w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat