EN
16.02.2022, 15:03 Wersja do druku

Warszawa. Martín Garcia García na XIII Festiwalu Urodzinowym Fryderyka Chopina

Inne aktualności

XIII Festiwal Urodzinowy Fryderyka Chopina rozpocznie się we wtorek w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. W tym roku wydarzenie odbywa się pod nazwą Festiwal Wolności. Wystąpią m.in. pianiści Martín Garcia García i Hélene Tysman oraz śpiewaczka Olga Pasiecznik.

Tegoroczne koncerty z okazji urodzin Chopina w Nowym Świecie Muzyki odbędą się pod nazwą Festiwal Wolności. - Ten festiwal ma także inny wymiar niż zwykłe muzyczne święto, ponieważ trudno jest świętować urodziny bez obecnego kontekstu, w którym się znajdujemy, dlatego chcielibyśmy szczególnie miejsce poświęcić Ukrainie, z którą się solidaryzujemy, Białorusi i osobom w kryzysie uchodźczym - powiedziała na konferencji prasowej pianistka Aleksandra Bobrowska.

Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Smolna, które organizuje to wydarzenie, powiedział, że ten festiwal to odpowiedź na sytuację na wschodniej granicy Polski. - Kiedy przygotowywaliśmy festiwal miałem wrażenie, że Polska milczy. Polska, kraj, który oczekiwał często bardzo jasnych stanowisk innych państw, w tej kwestii milczy - dodał. - Uznaliśmy, że to powinien być nas obywatelski głos, nasza forma dyplomacji kulturalnej, która zawsze obowiązywała w Polsce. Uprawiał ją Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, w sposób genialny robił to Artur Rubinstein, który otwierając sesję ONZ zagrał Mazurek Dąbrowskiego - przypomniał.

XIII Festiwal Urodzinowy Fryderyka Chopina odbędzie się w Nowym Świecie Muzyki między 22 lutego a 1 marca. Na festiwalu wystąpią m.in. Martín Garcia García, zdobywca III miejsca na ostatnim Konkursie Chopinowskim oraz Hélene Tysman która, zdobyła wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Będzie można usłyszeć duet śpiewaczki Olgi Pasiecznik i pianistki Natalii Pasiecznik, artystki wykonają oprócz utworów Chopina, również ukraińskie pieśni. Z recitalem wokalnym wystąpią też Danae Eleni z towarzyszeniem pianistki Aleksandry Bobrowskiej oraz Nasta Niakrasava.

Rozrywkową wersję muzyki Chopina zaprezentuje wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik i akordeonista Jarosław Bester oraz Rafał Sarnecki Trio.

26 lutego odbędzie się maraton nokturnowy. Przez trzy godziny Stefan Walczykiewicz, Aida Saco, Wojciech Kruczek, Alessandro Mezzorani, Toshiki Ishii i Anna Hajduk-Rynkowicz będą grać nastrojowe utwory.

O romantycznych inspiracjach chopinowskich Ballad, oraz o wydanych przed 200 laty "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza rozmawiać będą krytycy i artyści. Spotkaniom towarzyszyć będą pianistów recitale Konrada Skolarskiego i Mischy Kozłowskiego.

Na festiwalu wystąpią też The Swedish Piano Trio Jablonski, duet pianisty Adam Goździewskiego i skrzypaczki Dominiki Przech, pianiści: Aleksandra Bobrowska, Onute Gražinyte, Alberto Ferro, María Márquez Torres, Maurizio Moretti i Sebastiano Brusco, Salome Chitaia, Emanuil Ivanov, Marta Menezes, Stefan Rus.

Źródło:

PAP