EN

17.05.2024, 15:28 Wersja do druku

Warszawa. „Maria Klassenberg” na Segal Film Festival w Nowym Jorku

W ramach nowojorskiego Segal Film Festival odbędzie się premiera mockumentu biograficznego „Maria Klassenberg” w reżyserii Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego. Film oparty jest na rejestracji projektu Katarzyny Kalwat, zrealizowanym w TR Warszawa, a dostępny będzie online na stronie Festiwalu od 16 maja do 6 czerwca.

fot. mat. teatru

Film Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego jest biograficznym mockumentem o Marii Klassenberg – zapomnianej pionierce sztuki performatywnej, która swoje prace przez całe życie tworzyła i prezentowała we własnym mieszkaniu w Warszawie. Akcja filmu rozgrywa się podczas otwarcia wystawy, na której radykalne prace artystki z lat 70. i 80., do tej pory oglądane jedynie przez rodzinę i przyjaciół, po raz pierwszy prezentowane są szerszej publiczności. Moment, w którym zostają wreszcie odkryte przez świat sztuki, jest również kulminacją osobistego konfliktu Marii Klassenber z córką i jednocześnie kuratorką wystawy – Anetą Klassenberg. Dla Anety wystawa Marii jest rekompensatą za utracone dzieciństwo i jedynym sposobem na odbudowanie bliskiej relacji z matką. Nierozliczona wspólna przeszłość staje się ostatnim dziełem artystki.

Maria Klassenberg nigdy nie istniała, co nie oznacza, że nie jest prawdziwa. Reprezentuje wszystkie artystki, które nie miały szansy zaistnieć na rynku sztuki zdominowanym przez mężczyzn.

Postać Marii Klassenberg została stworzona przez reżyserkę Katarzyna Kalwat, wspieraną przez kuratorki Andę Rottenberg i Joannę Zielińską. Prace z archiwum Marii Klassenberg z zrealizowali Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga. W filmie wykorzystane zostały także fragmenty historycznych performansów, rezonujących z twórczością artystki.

Zafascynowała mnie możliwość stworzenia biografii nieobecnej, nieistniejącej artystki wykluczonej z obiegu sztuki i przekształcenie jej milczenia w projekt artystyczny (…). Kiedy kilka lat temu postanowiłam zrealizować projekt „Maria Klassenberg” wydawało mi się, że jest to przede wszystkim próba wprowadzenia wykluczonej postaci do archiwum sztuki i zawirusowania systemu serią jej performansów. Dzisiaj myślę, że jest to w równym stopniu próba obnażenia instytucjonalnego systemu sztuki, który w artystach upatruje żyrantów tego systemu. Być może dlatego Maria Klassenberg milczy. – Katarzyna Kalwat.

Mockument „Maria Klassenberg” jest artystycznym zapisem spektaklu w reżyserii Katarzyny Kalwat, który został zaprezentowany w warszawskiej Galerii Raster 14 listopada 2020. Ze względów pandemicznych obejrzała go niewielka grupa osób – podobnie jak niewiele osób oglądało wystawy Marii Klassenberg.  
    
ZOBACZ FILM ONLINE

Twórcy i twórczynie
Film mockumentalny „Maria Klassenberg”
reżyseria: Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
zdjęcia: Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel, Robert Gajzler, Bartosz Zawadka
montaż: Tomasz Śliwiński
scenografia, kostiumy, światło: Anna Tomczyńska
muzyka: Wojtek Blecharz
udźwiękowienie: Mateusz Adamczyk
dźwięk na planie: Mateusz Adamczyk, Kuba Kozłowski
opracowanie graficzne: Magda Hueckel
kolorkorekcja: Lunapark

W filmie wykorzystano fragmenty: „Archiwum Marii Klassenberg, 1970-1980  (MIRRORING / DRAWING CLASSES / NO / CONSUME / TRANSFER / CHEW / JAM SESSION / NO BODY)”
koncepcja, scenariusz, opracowanie „Archiwum”: Aneta Grzeszykowska
osoby performerskie (archiwum): Anna Rutkowska, Wojciech Żera
współpraca: Jan Smaga

Wystawa „Maria Klassenberg” prezentowana w filmie
reżyseria i koncepcja: Katarzyna Kalwat
tekst i dramaturgia: Beniamin Bukowski
obsada: Natalia Kalita, Urszula Kiebzak
performans w ramach wystawy: Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska
scenografia, kostiumy, światło: Anna Tomczyńska
ze specjalnym udziałem: Andy Rottenberg
tłumaczenie konsekutywne na język angielski: Artur Zapałowski
kierowniczki produkcji: Maria Herbich, Magda Igielska
współpraca produkcyjna: Karolina Pająk
producentki i producenci: Małgorzata Cichulska, Magda Igielska, Agata Kołacz, Roman Pawłowski

Źródło:

Materiał nadesłany