Instytut Teatralny zaprasza 13, 14, 26 i 27 maja o godz. 19.00 na pokazy spektaklu „Refrakcja: choreografia spojrzeń” autorstwa Weroniki Pelczyńskiej, Patrycji Kowańskiej i Magdy Fejdasz. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
W słowie „refrakcja” mieszczą się różne wyrazy pozornie od siebie odległe: re, frakcja, akcja, reakcja, ja. Refrakcja oznacza zjawisko występujące w przyrodzie – proces zmiany kierunku rozchodzenia się fali. Dochodzi do niej m.in. w procesie patrzenia – umożliwia to wyraźniejsze widzenie obserwowanego obiektu. Taka wielopłaszczyznowość, ale i sprzeczność wpisana w akt komunikacji znaczeń jest punktem wyjścia do spektaklu: „Refrakcja: choreografia spojrzeń”.
Główną bohaterką tej choreograficzno-dramaturgicznej pracy jest cudowronka; egzotyczny ptak teatru dramatycznego – choreografka, tancerka, współtwórczyni inscenizacji teatralnych od ponad stu lat. Podczas „Refrakcji…” choreografka zaprasza widzów do doświadczania ciała scenicznego, dzieląc się z nimi choreograficznymi strategiami patrzenia. Poszukuje przy tym możliwej redefinicji uczestnictwa w dzianiu się teatru. Kieruje uwagę widzów także do ich ciała, wskazując na rewolucyjny potencjał indywidualnego odbioru sztuki zogniskowanego na fizyczność. Operując ciągiem zdarzeń o częściowo zaplanowanej strukturze, „Refrakcja: choreografia spojrzeń” przyjmie formę na styku teatru i happeningu, pozostając otwarta na przypadek oraz improwizację. Autorki interesuje sprawczość patrzenia i rola w jakiej stawiani są współcześni widzowie: jak obserwować? jak i czy partycypować?
Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Projekt zrealizowany został w ramach VII edycji programu „Placówka”.
***
„Refrakcja: choreografia spojrzeń”
koncepcja, choreografia, scenariusz: Weronika Pelczyńska
koncepcja, scenariusz dramaturgia: Patrycja Kowańska
rola, choreografia i performans: Magda Fejdasz
zdjęcia, plakat, światło: Monika Stolarska
konsultacje kostiumowe: Karolina Mazur
trailer: Franciszek Przybylski
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.