EN

28.06.2021, 08:53 Wersja do druku

Warszawa. Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

W dniach 3-23 lipca odbędzie się 4. Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.

fot. mat. teatru

To szczególne święto muzyki organizowane jest przez Polską Operę Królewską już po raz czwarty i stanowi podsumowanie dotychczasowych dokonań artystycznych instytucji. Pomysłodawcą corocznych, letnich spotkań muzycznych jest Dyrektor Opery, Andrzej Klimczak.

W tym roku festiwalowe wieczory wypełni kilkadziesiąt godzin muzyki genialnego wiedeńczyka, Wolfganga Amadeusa Mozarta, a na deskach Teatru Królewskiego podziwiać będziemy znakomitych Solistów, Zespół wokalny i Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej.

4. Festiwal otworzy najmłodsza inscenizacja Polskiej Opery Królewskiej, La finta Giardiniera (Rzekoma ogrodniczka), której premiera miała miejsce w lutym br. Gorąco przyjęta przez publiczność, była pierwszą w czasach pandemii, operową premierą w Polsce w 2021 roku.

Dramaturgiczny geniusz kompozytora brzmiący w muzyce Rzekomej ogrodniczki został świetnie wykorzystany przez realizatorów, którzy w przedstawieniu prezentują kreatywne
i niejednoznaczne rozwiązania inscenizacyjne.

Spektakl prowadzi pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej, maestro Dawid Runtz.

Festiwalowa publiczność obejrzy również słynną operę buffa Così fan tutte ossia La scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, czyli Szkoła kochanków) – jedną z ostatnich oper Mozarta. Świetnie skonstruowane libretto, znakomita reżyseria prof. Jitki Stokalskiej, która w spektaklu trafnie ukazuje charaktery postaci, zabawne dialogi i doskonale skomponowane sceny zbiorowe sprawiają, że Così fan tutte niezmiennie bawi widzów. Całość dopełnia piękna, ciesząca oczy bogactwem barw, scenografia i kostiumy autorstwa Marleny Skoneczko.

Ciesząca się niegasnącą popularnością inscenizacja opery Le nozze di Figaro (Wesele Figara) to kolejna festiwalowa propozycja. Dzieło, które od ponad dwustu lat jest obecne w repertuarze teatrów operowych całego świata i nadal zachwyca doskonałością formy i lekkością muzycznych przebiegów.

Na Festiwalu nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów. Bastien i Bastienne, jedno z pierwszych dzieł operowych młodziutkiego, 12 letniego Mozarta, miało swoją premierową odsłonę w Dzień Dziecka w 2020 roku i zostało przyjęte niezwykle ciepło przez publiczność, zarówno tą dorosłą, jak i przez dzieci.
Reżyserii przedstawienia podjął się Jarosław Kilian – historyk sztuki, uznany reżyser teatralny i operowy, a o spektaklu pisano „(…)wartka akcja, sielankowa sceneria i kapitalne uchwycenie relacji zachodzących między trojgiem bohaterów – wszystko to dodaje przedstawieniu finezji i dziecięcej lekkości.”

Dla miłośników kameralistyki przygotowaliśmy cykl koncertów w Pałacu na Wyspie Mozart da camera, podczas których swój kunszt zaprezentują muzycy Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej.

Naszych widzów zaprosimy również do Zamku Królewskiego na recital Pieśni w wykonaniu sopranistki Olgi Pasiecznik, której przy fortepianie towarzyszyć będzie siostra Natalia Pasiecznik.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie słynne dramma giocoso Don Giovanni, w którym genialne libretto Lorenza da Pontego łączy się z wybitną muzyka Mozarta tworząc operę komediową , lecz pełną grozy i napięcia..

Podczas czwartego letniego Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej warszawskie Łazienki Królewskie przez trzy tygodnie tętnić będą muzyką Mistrza gatunku.

Bilety na www.ewejsciowki.pl
Więcej informacji na www.operakrolewska.pl

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne