EN
29.11.2018 Wersja do druku

Warszawa. Kto zagra Szaflarską?

W grudniu każdego roku sala gimnastyczna Wyższego Seminarium Diecezji Warszawsko Praskiej zamienia się w salę teatralną.
W tym roku alumni trzeciego roku zaprezentują spektakl "Czy zobaczę cię jutro?". Premiera już 8 grudnia, w rocznicę poświęcenia seminarium.

Próby trwają od kilku tygodni. Na sali panuje dokuczliwe zimno, jest dopiero szesnasta, a za oknem już ciemny listopadowy wieczór. Po całym dniu nauki i pracy klerycy schodzą się trzeci raz w tygodniu. Do pierwszego spektaklu został raptem tydzień, a pracy jeszcze cała masa. W tym roku będzie to już 18. spektakl w tych murach. Nad całością przedstawienia czuwa reżyser Piotr Furman, na co dzień aktor Teatru Rampa. W seminarium pracuje po raz drugi. Na scenie zagości repertuar muzyczny. Podstawą scenariusza spektaklu jest film "Zakazane piosenki". Był on pierwszym pełnometrażowym filmem zrealizowanym w powojennej Polsce. Czarno-biały obraz z 1947 r., w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, jest antologią polskiej piosenki okupacyjnej, ubraną w epizodyczną fabułę. W lekki sposób, często humorystyczny, przedstawiał realia życia w stolicy okupowanej Polski, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem widowni, pragnącej chwili wytchnienia od grozy wojenny

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kto zagra Szaflarską?

Źródło:

Materiał nadesłany

Idziemy nr 48

Autor:

Michał Komorek

Data:

29.11.2018

Wątki tematyczne