EN

14.07.2021, 13:54 Wersja do druku

Warszawa. Krzysztof Kamil Baczyński patronem roku 2021

Z tej okazji, Polskie Radio RDC "Radio dla Ciebie" jako pierwsze podjęło się realizacji radiowej adaptacji jedynego, niedokończonego dramatu poety. Będzie można jej wysłuchać 1 sierpnia o godz. 17.05 oraz 4 sierpnia o godz. 21.05.

fot. mat. organizatora

Utwór powstawał od 1942 roku. Był inspirowany dziełami Cypriana Kamila Norwida. Głównymi bohaterami są Jan i Piotr – odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. Pierwszy z nich, poeta, z rezerwą odnosi się do formułowanej przez drugiego uwznioślenia czynu i siły. Na pogłoski o zbliżającej się wojnie reaguje niechętnie, ironicznie kwitując militarystyczne i aktywistyczne hasła. Piotr z kolei widzi w Janie pięknoducha, który nie jest zdolny pojąć roli mocy w życiu.

Adaptacji i reżyserii niedokończonego dzieła Baczyńskiego podjęła się Dyrektor Literacka RDC Aleksandra Głogowska, a w rolach głównych wystąpili Danuta Stenka i Piotr Fronczewski. Ważną rolę w spektaklu pełni muzyka skomponowana przez Marcina Nierubca.

Aleksandra Głogowska – Dyrektor Literacki Polskiego Radia RDC „Radia dla Ciebie”, absolwentka pierwszego Kursu Reżyserii Radiowej organizowanego przez Teatr Polskiego Radia i Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Laureatka XX edycji Konkursu „Interpretacje2020” na najlepsze słuchowisko Teatru Polskiego Radia za słuchowisko „Przed sklepem jubilera”.

Źródło:

Materiał nadesłany