EN
10.12.2021, 08:43 Wersja do druku

Warszawa-Kraków. "3Siostry" w ramach sekcji Purgatorio Festiwalu Boska Komedia

10, 11, 12 i 14 grudnia o godzinie 19.15 na dużej scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej odbędą się pokazy spektaklu “3Siostry“ w reżyserii Luka Percevala. Spektakl został wyprodukowany przez TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

fot. Magda Hueckel

W dniach 11 i 12 grudnia br. spektakl "3Siostry" w reżyserii Luka Percevala zagramy w ramach sekcji PURGATORIO 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA.

3SIOSTRY

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci. Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3Siostry” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy

Autorem adaptacji jest Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy - Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim - Jacek Telenga, asystentką kostiumografki - Karolina Bramowicz, inspicjentami - Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie).

Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3SIOSTRY” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3SIOSTRY" autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj.

NAGRODY

Luk Perceval został wyróżniony przez Miesięcznik "Teatr" Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za sezon 2020/2021 za reżyserię "3Sióstr" Miesięcznika "Teatr". Na tegorocznym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi "3SIOSTRY” zostały wyróżnione nagrodą publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu, a Oksana Czerkaszyna otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu za role w spektaklach “3Siostry” i “Jądro ciemności” z Teatru Powszechnego w Warszawie .

TR ON TOUR 2021/2022

Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon (Francja) w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach (Grecja) spektakl “Cząstki kobiety”. 17, 18 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września br. “Cząstki kobiety” otworzą Międzynarodowy Festiwal Teatralny SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września br. będziemy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3Siostry” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października br. spektakl “3Siostry” prezentowany był na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października br. został pokazany na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada br. spektakl “Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada br., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “Cząstki kobiety”. 6 i 7 grudnia br. spektakl "Serce" został pokazany online w ramach prezentacji programu 10. Festiwalu Fast Forward na platformie nachtkritik.de.

W grudniu na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "BOSKA KOMEDIA" prezentujemy cztery spektakle wyprodukowane i koprodukowane przez TR Warszawa: "ONKO" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (sekcja Konkursu Polskiego INFERNO; 5 grudnia br.); "Klub" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, spektakl wyprodukowany przez Akademię Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w koprodukcji z TR Warszawa (sekcja konkursowa PARADISO, 8 grudnia br.); "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego (sekcja konkursowa PARADISO, 9 grudnia br.); "3Siostry" w reżyserii Luka Percevala spektakl wyprodukowany przez TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem (sekcja PURGATORIO, 11 i 12 grudnia br.).

Źródło:

Materiał nadesłany