EN

3.10.2022, 11:25 Wersja do druku

Warszawa. Korespondent wojenny na scenie. Prapremiera monodramu Sławomira Grzymkowskiego

13 października o godz. 19.00 w PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się prapremiera monodramu „Prime Time” w reż. Anny Sroki-Hryń.

fot. mat. organizatora

„Prime Time” to spektakl o wojnie. Widzianej z perspektywy tego, który doświadczył niejedną. Przyglądał się im i je opisywał. Waldemar Milewicz - korespondent wojenny, który zginął w Iraku był inspiracją dla autorki Wiesławy Sujkowskiej.

Monodram w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego to tekst o bezsensie i okrucieństwie wojny i o tym, że „każda (...) jest przegrana” w chwili, kiedy pada pierwszy strzał. Sztuka jest dziś boleśnie aktualna i ważna, bo to teatr może pomóc poprzez doświadczenie wspólnego przeżywania zmierzyć się z tym, co wymyka się rozumowi. W spektaklu „Prime Time” kluczową rolę w scenografii odgrywa aktor - scenografia i muzyka pomyślane są tak, by widz mógł wejść w opowiadaną historię i mieć przestrzeń do przeżywanie emocji.

„Prime Time” to nie pierwsza sztuka, której trzonem jest historia indywidualna - Wiesława Sujkowska zyskała już uznanie kilka lat temu za monodram “WANDA”, który jest inspirowany życiem wybitnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz. W „Prime Time” główny bohater to również odważna bezkompromisowa postać - Waldemar Milewicz.

- Wybrałem sobie robotę, w której im gorzej, tym lepiej. Bo miejsce dziennikarza jest tam, gdzie coś się dzieje. Gdzie machina wojenna działa idealnie: zabija, niszczy, unicestwia… Strach był ze mną stale. Żeby dorwać się do tego sukinsyna, postanowiłem rozumieć jego istotę. Nie strach będzie decydował wtedy gdy słyszę spadające pociski - mówi bohater “Prime Time”.

Sztuka „Prime Time” nigdy wcześniej nie była wystawiana - 13 października na scenie PROM Kultura Saska Kępa będzie miała swoją prapremierę przygotowaną przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

“Prime Time”:

Reżyseria – Anna Sroka-Hryń

Muzyka – Robert Siwak

Reżyseria Światła – Paulina Góral

Wykonanie monodramu – SŁAWOMIR GRZYMKOWSKI

Producent: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń

Prapremiera: 13 października o godzinie 19.00 PROM Kultura Saska Kępa

Spektakle grane będą:

17 października o godzinie 16.00 i 19.00 PROM Kultury Saska Kępa

18 października o godzinie 12.00 Zamojski Dom Kultury

19 października o godzinie 12.00 i 18.00 Biłgorajskie Centrum Kultury

Źródło:

Materiał nadesłany