EN
25.11.2022, 10:38 Wersja do druku

Warszawa. Konferencja naukowa „Tadeusz Łomnicki. Największy aktor we wszechświecie” w Akademii Teatralnej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Muzeum Teatralne – Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na konferencję naukową „Tadeusz Łomnicki. Największy aktor we wszechświecie” organizowaną w 30. rocznicę śmierci Aktora. Konferencja odbędzie się w dniach 28–29 listopada 2022 w Akademii Teatralnej w Warszawie, ul. Miodowa 22/24 (sala Senatu).

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Tadeusz Łomnicki to jeden z wybitniejszych aktorów XX wieku. Niezwykle twórcza i skomplikowana osobowość. Współpracownik i partner największych współczesnych artystów: Erwina Axera, Krzysztofa Kieślowskiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy. Tadeusz Łomnicki to również zasłużony pedagog warszawskiej szkoły teatralnej. Autor oryginalnych metod pracy (teatr na pustej podłodze). Niezwykle zasłużony rektor, za jego kadencji do grona pedagogicznego dołączy wiele wybitnych osobowości. Był współtwórcą nowych wydziałów PWST: sztuki lalkarskiej, wiedzy o teatrze.

Paradoksem jest, że ten gigant sztuki teatru nie doczekał się w ciągu dekad po swej śmierci zbyt wielu opracowań. Konferencją chcemy przełamać tę ciszę i podjąć trud opracowania różnych aspektów życia i twórczości Łomnickiego. Zainspirować wielostronne badania. Opracowania wymagają np. sztuka aktorska Łomnickiego, praca teatralna (z Axerem, ze Swinarskim, role grane w Teatrze Współczesnym, Narodowym Studio), prace filmowe (wieloletnia współpraca z Wajdą, także z Kieślowskim, Hoffmanem), praca pedagogiczna, sposób pełnienia funkcji rektora, okres dyrekcji w stworzonym przez niego Teatrze na Woli.

Tytuł konferencji nawiązuje do anegdotycznej wymiany zdań – gdy Jerzy Koenig powiedział Łomnickiemu, że uważa go za najwybitniejszego aktora europejskiego. Aktor miał na to zareagować – Dlaczego się ograniczasz, dlaczego nie powiesz: największy aktor w kosmosie!.

Konferencji będzie towarzyszyć kameralna wystawa dokumentów i pamiątek po Aktorze przygotowana przez Muzeum Teatralne – za scenariusz i dobór eksponatów odpowiada kustoszka Muzeum, Jolanta Żukowska. Muzeum Teatralne posiada bogate Archiwum Tadeusza Łomnickiego przekazane przez wdowę, Marię Bojarską, w roku 2002.

Konferencja odbędzie się 28–29 listopada 2022 w Akademii Teatralnej w Warszawie, ul. Miodowa 22/24 (sala Senatu). Wydarzenie wpisuje się w obchody 90-lecia warszawskiej szkoły teatralnej. W 1932 roku powołano PIST – Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej.

Wstęp wolny, zapisy mailowo [[email protected]] lub telefonicznie [22 635 99 39 lub 662 155 960]

Organizatorzy:

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Muzeum Teatralne – Teatr Wielki – Opera Narodowa

Konferencja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała nauka

Numer projektu DNK/SP/549458/2022; kwota dofinansowania 30 100 zł; całkowita wartość projektu 44 100 zł.

PROGRAM

28 listopad (poniedziałek)

11.00 – 12.45

otwarcie konferencji

dr Wojciech Świdziński, (Nie)dobry komunista. Tadeusz Łomnicki gwiazdorem?

dr Ewa Hevelke, Niewinny czarodziej – smutny bohater. Filmowe i teatralne kreacje Tadeusza Łomnickiego na przełomie lat 50. I 60.

Łomnicki i film. Panel z udziałem prof. dra hab. Krzysztofa Kornackiego i prof. dra hab. Piotra Zwierzchowskiego

12.45 – 13.00 | przerwa

13.00 – 15.00

prof. dr hab. Jarosław Gajewski, Tadeusz Łomnicki – pedagog

dr hab. Olga Sawicka, Profesor Łom

dr hab. Beata Guczalska, Jak reżyserować geniusza?

dr Michał Mizera, Praca aktora nad rolą

29 listopada (wtorek)

11.00 – 12.30

dr Paweł Płoski, Łomnicki – dyrektor teatru

Michał Smolis, IT, Za kulisami Teatru na Woli. Łomnicki we wspomnieniach Jana Matyjaszkiewicza

dr hab. Joanna Krakowska, Bohater, aparatczyk, świadek, kamień. Łomnicki i kręgi na wodzie

12.30 – 13.00 | przerwa

13.00 – 15.00

dr Stanisław Godlewski, IS PAN, Król Lear nie żyje czyli o bliskich świadkach

dr Mateusz Żurawski, AT, Krótka historia pewnej kartki. „Król Lear” w Teatrze Studio

dr Maria Napiontkowa, Komedianci Łomnickiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny