EN
27.07.2021, 08:28 Wersja do druku

Warszawa. Koncert poetycki "Baczyński 100" - 1 sierpnia

Inne aktualności

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Wolskim Centrum Kultury organizuje 1 sierpnia w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury koncert pt. "Baczyński 100".

Jak wyjaśniono w informacji, widowisko w reż. Tomasza Mana przedstawia dwa etapy życia poety - okres młodości oraz okres okupacji. Utwory Baczyńskiego przedstawią aktorzy: Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Katarzyna Herman, Piotr Grabowski, Grażyna Barszczewska oraz Jerzy Schejbal.

"Specjalnie skomponowaną muzykę na to wydarzenie wykona razem z zespołem zdobywca nagrody Grammy, Włodek Pawlik" - napisano na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na scenie wystąpią również: Natalia Wilk i Marek Bałata (śpiew), Damian Kostka (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja) i Łukasz Pawlik (syntezator), a całość poprowadzi aktor Piotr Bajtlik.

Przypomniano, że "Krzysztof Kamil Baczyński, najważniejszy poeta literackiego pokolenia Kolumbów, urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921 r.".

"W 1939 r. ukończył Liceum im. Stefana Batorego. Był związany z harcerstwem, a także ze Związkiem Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej Spartakus. Od jesieni 1942 r. do lata 1943 r. studiował polonistykę w podziemnym Uniwersytecie Warszawskim. Przerwał naukę, by poświęcić się działalności konspiracyjnej i pisaniu poezji. Związał się z socjalistyczną grupą Płomienie i wydawnictwem Droga" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że "w 1942 r. ożenił się z Barbarą Drapczyńską, której dedykował swoje wiersze". "W 1943 r. wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, brał udział w wykładach i ćwiczeniach IV turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Szarych Szeregów Agrykola. W lipcu 1944 r. przeszedł do batalionu Parasol. Walczył w Powstaniu Warszawskim, poległ 4 sierpnia na posterunku w pałacu Blanka" - napisano.

"Baczyński pozostawił po sobie kilkaset wierszy, kilkadziesiąt poematów i opowiadań. Uczestniczył w ruchu literackim Warszawy, wydał kilka konspiracyjnych arkuszy i tomików poetyckich. Mimo że przeżył zaledwie dwadzieścia trzy lata, pozostawił po sobie dojrzałą twórczość" - czytamy na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Początek poetyckiego koncertu - 1 sierpnia o godz. 13 w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie (ul. Elekcyjna 17).

Wydarzenie pod honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne