W niedzielę 14 maja o 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie (Plac Teatralny) odbędzie się Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego popularyzatora opery i muzyki klasycznej, zmarłego w 2016 roku. Jest to pierwsze wydarzenie 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, zorganizowane przez Fundację ORFEO, założoną przez jej Patrona ponad 30 lat temu. Zabrzmią między innymi utwory Wieniawskiego, Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Rossiniego. Wstęp na koncert jest wolny.
Wystąpią solistki Polskiej Opery Królewskiej Justyna Reczeniedi i Anna Radziejewska. Zostanie zaprezentowany urozmaicony repertuar, w dużej mierze związany z wydaną w grudniu 2021 roku przez DUX płytą „Romantic Duets”. Są to odkryte na nowo utwory europejskiej literatury wokalnej na dwa głosy żeńskie z fortepianem. Podczas koncertu można będzie usłyszeć piękne duety z epoki romantyzmu. Ich twórcami są: Jan Karłowicz (ojciec Mieczysława Karłowicza), Józef Wieniawski (brat Henryka Wieniawskiego), Władysław Żeleński. Zostaną również wykonane utwory kompozytorów europejskich do słów poetów romantycznych: Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Gabriela Faurégo, Ernesta Chaussona, Gioachina Rossiniego oraz Pauliny Viardot.
Patronat nad wydarzeniem objął ks. Grzegorz Michalczyk – rektor kościoła św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Organizatorem jest Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie z przewodniczącym rady Zbigniewem Napierałą na czele. Koncert zostanie poprzedzony mszą św. o godzinie 17.00 w intencji Bogusława Kaczyńskiego, który urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej i obecnie obchodziłby 81. urodziny.
O muzyce i Patronie opowiadać będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W tym roku wydarzenia festiwalu odbędą się w: Białej Podlaskiej (27 maja „Muzyczny lot do gwiazd”, 20-27 sierpnia koncerty i spektakle współorganizowane przez prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka oraz Bialskie Centrum Kultury), Leśnej Podlaskiej, Sarnakach oraz Serpelicach nad Bugiem. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Sopranistka Justyna Reczeniedi była ostatnią uczennicą Bogny Sokorskiej, zwanej „Słowikiem Warszawy”. Debiutowała w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2004 roku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, m.in.: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Libanie, Niemczech oraz na Litwie, Łotwie i Węgrzech. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Otrzymała m.in.: IIII nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym Nico Dostala w Wiedniu, I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operowym Arteincanto w Basciano we Włoszech.
Mezzosopranistka Anna Radziejewska była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej (1999-2017), a następnie została członkiem zespołu Polskiej Opery Królewskiej. Występowała w najbardziej prestiżowych teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Japonii. Brała udział w wiodących festiwalach, m.in.: Salzburg Festspiele, Holland Festival, Maerz Festival Berlin, Wiener Festwochen, Schwetzingen Festival, Warszawska Jesień. Od debiutu w roli Lady Macbeth w operze Macbeth Salvatore Sciarrino w Luzernie (2004), jest zaliczana do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie. Specjalnie dla niej Sciarrino skomponował m.in. partię Izumi w operze Da gelo a gelo oraz La Donny w operze Superflumina, a także utwór kameralny Immagina il deserto. Wielokrotnie kreowała rolę La Malaspiny w Luci mie traditrici, Suzarry w L’altro giardino, wystąpiła w La nuova Euridice w Teatro alla Scala w Mediolanie. Prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (dr hab., prof. UMFC).
14-letni skrzypek z Białej Podlaskiej Aleksander Żyła zaprezentuje drugą i trzecią część II Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz popisowe „Paganiniana” – wariacje na temat utworów Paganiniego, stworzone przez Nathana Milsteina. Aleksander Żyła jest uczniem w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Gra od szóstego roku życia. W 2019 roku wystąpił jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Doskonalił swoją grę na kursach muzycznych prowadzonych przez Bartosza Bryłę i Andrzeja Gębskiego, a obecnie jego nauczycielem jest Agnieszka Cypryk. Artysta otrzymał m.in. I miejsca w: konkursie ARCHETTI w Jaworznie, Międzynarodowym Konkursie w Puławach, a także w Kielcach, Grudziądzu, Sochaczewie. Zdobył Grand Prix w Zamościu. Został także laureatem II miejsca w International competition Talents for Europe na Słowacji.
Krzysztof Trzaskowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także pianistą-korepetytorem Polskiej Opery Królewskiej. Studiował na UMFC w klasie prof. Piotra Palecznego, prof. Bronisławy Kawalli oraz prof. Mai Nosowskiej. Swoje umiejętności doskonalił współpracując z tak wybitnymi artystami jak: A. Jasiński, T. Shebanova, J. Sulikowski, D. Thai Son, B. Ringeissen, J. Rouvier, D. Kim czy V. Mierzhanov.
W 2005 roku został wyróżniony nagrodą specjalną na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i świata, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii. Podczas obchodów Roku Chopinowskiego, który zainaugurował w prestiżowej sali Konzerthaus w Berlinie (zwieńczenie obchodów uświetnił w Auditorio di Milano), współpracował z Adamem Makowiczem, grając serię koncertów Chopin na klasycznie i jazzowo.
Krzysztof Stanienda to absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym występował na Litwie i we Włoszech, zdobywając główne nagrody w międzynarodowych konkursach. Otrzymał też I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii. Występował m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii i we Włoszech.
Bogusław Kaczyński (2.05.1942 – 21.01.2016) był dziennikarzem, publicystą, krytykiem muzycznym, pianistą, dyrektorem festiwali, twórcą audycji radiowych i telewizyjnych, autorem wielu książek, wybitnym i powszechnie znanym popularyzatorem muzyki poważnej, opery i operetki w Polsce. Urodził się 2 V1942 w Białej Podlaskiej. Jego mama Julia z domu Dołęgowska zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Ojciec Jan Kaczyński był miłośnikiem kultury antycznej i muzyki. Udzielał synowi lekcji gry na domowym pianinie już od bardzo wczesnego dzieciństwa. Bogusław ukończył Szkołę Muzyczną (obecnie Zespół Szkół Muzycznych I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina) w Białej Podlaskiej, a następnie jeździł na lekcje fortepianu do Warszawy, do cenionego pianisty i pedagoga Pawła Lewieckiego. W 1964 r. uzyskał dyplom ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w stolicy. W 1971 roku Kaczyński ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia w zakresie teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Swoją karierę na szklanym ekranie rozpoczął od prowadzenia cyklu programów muzycznych, w których grał równocześnie na fortepianie.
W 1974 r. dyrektorem Ośrodka Radia i Telewizji w Poznaniu został Zbigniew Napierała, który zaangażował go i umożliwił mu tworzenie cyklicznych programów, m.in. „Operowego qui pro quo”, „Zaczarowanego świata operetki” i „Rewelacji miesiąca”, uznanych za najpopularniejsze audycje w historii telewizji. Kiedy w 1986 roku Zbigniew Napierała został dyrektorem – redaktorem naczelnym TVP 2 w Warszawie, Kaczyński zaczął również pracować na Woronicza. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, koncerty Pavarottiego i Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Konkurs Piosenki Eurowizji. Występował także w stacjach telewizyjnych za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie. Współpracował przez wiele lat z Polskim Radiem, szczególnie z Programem I, gdzie miał swoje autorskie audycje, w których prezentował ulubione dzieła muzyki poważnej oraz podziwianych i lubianych artystów śpiewaków. Autorskie artykuły i recenzje publikował w branżowych pismach: „Teatrze”, „Ruchu Muzycznym” oraz „Kulturze”, ale pisał także na łamach dzienników. W swojej pierwszej książce „Dzikie orchidee” opowiadał o primadonnach, słynnych tenorach, kompozytorach i wielkich teatrach operowych. „Dzikie orchidee” zdobyły tytuł Książki Roku, a Kaczyński został uznany Autorem Roku. Jury powołane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wpisało tę pozycję na listę dziesięciu najpoczytniejszych tytułów 1985 roku w Polsce.
Bogusław Kaczyński był twórcą Festiwalu Muzyki Łańcut i jego dyrektorem przez 10 lat (1980-1990). Zapraszał tam słynne śpiewaczki operowe (m.in. Setę del Grande, Katię Ricciarelli) i gwiazdy piosenki (m.in. Juliette Gréco, Gilbert Bécaud). Od 1984 do 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, przemianowanego w 2003 r. na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Występowały tam wielkie gwiazdy z Polski i zagranicy oraz teatry operowe i muzyczne. Przez 3 lata był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a przez 4 lata (1994-1998) – dyrektorem Teatru Muzycznego „ROMA” w Warszawie. Przekształcił tę instytucję artystyczną na wzór nowojorskiej City Opera, wiedeńskiej Volksoper czy londyńskiej English National Opera jako przeciwwagę dla Opery Narodowej i uzupełnienie jej repertuaru. Wystawiał z wielkim przepychem spektakle operetkowe, operowe (śpiewane po polsku), baletowe i widowiska adresowane specjalnie do dzieci. Był również dyrektorem artystycznym Katowickich Spotkań Opery, Baletu i Operetki oraz prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie cykl widowisk muzycznych, operetkowych i musicalowych „Bogusław Kaczyński zaprasza”, zainicjowany i organizowany przez łódzki impresariat PROMOTON Barbary Kaczmarkiewicz. Był często zapraszany za granicę. Jeździł z ulubionymi artystami i prowadził koncerty w Europie, USA i Kanadzie.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (pośmiertnie) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Otrzymał wiele nagród, między innymi 3 Wiktory oraz Super Wiktora za całokształt twórczości telewizyjnej. Odebrał też m.in. Nagrodę Neapolitańską za propagowanie kultury wysokiej na świecie oraz trzykrotnie „Złoty Ekran”. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W plebiscycie tygodnika „Polityka” znalazł się w pierwszej dziesiątce największych osobowości telewizyjnych XX wieku. Został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Z okazji 50-lecia TVP otrzymał honorową statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Otrzymał Złotego Hipolita oraz nagrodę im. Hipolita Cegielskiego, tytuł „Wybitna Osobowość Pracy Organicznej” i nagrodę „Piękniejsza Polska”. Otrzymał honorowe obywatelstwa Białej Podlaskiej, Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Lipna, Buska Zdroju. Zmarł w Warszawie 21 stycznia 2016 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach. Jego pogrzeb miał charakter państwowy i zgromadził wiele tysięcy osób, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej. Pod koniec kwietnia 2022 roku Wydawnictwo Muza opublikowało biografię „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim” autorstwa redaktorki Polskiego Radia Anny Lisieckiej.
W 1991 r. Bogusław Kaczyński założył Fundację „ORFEO”, wspierającą kulturę narodową i propagującą ambitne wydarzenia artystyczne. Fundacja współpracowała z Impresariatem Artystycznym – Wydawnictwem Casa Grande Sp. z o.o. przy organizacji Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Przystanków Festiwalowych w całym kraju. Wydała książki: „Krynicki benefis” (album jubileuszowy z okazji 50. urodzin) oraz „Xenia Grey: księżna Chicago”. Przewodniczącym rady jest Zbigniew Napierała, a dyrektorem zarządu – Anna Habrewicz. W radzie zasiadają również Barbara Kaczmarkiewicz i Zbigniew Jakubas. Fundacja ORFEO organizuje od 2019 roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego z prezydentem Białej Podlaskiej Michałem Litwiniukiem, dyrektorem Bialskiego Centrum Kultury Zbigniewem Kapelą. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.
***
Niedziela, 14 maja, godz. 18.00 (wcześniej, o godz. 17.00 msza św.)
Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła – Kościół Środowisk Twórczych, Warszawa, Plac Teatralny
Wystąpią:
Justyna Reczeniedi – sopran
Anna Radziejewska - mezzosopran
Aleksander Żyła – skrzypce
Krzysztof Trzaskowski – fortepian
Krzysztof Stanienda – fortepian
Krzysztof Korwin-Piotrowski – narracja
WSTĘP JEST WOLNY