EN
8.03.2021, 15:24 Wersja do druku

Warszawa. Kolejny teatralny tydzień z Festiwalem Nowe Epifanie

11 marca odbędzie się pokaz online "Powrotu" w reż. Michała Zdunika z Teatru Miejskiego w Gliwicach, a 12 i 13 marca festiwal zaprasza na spektakle premierowe: "Żegnamy świat" Marcina Zbyszyńskiego oraz "Wyspę" Darii Kopiec.

mat. teatru

Spektakl „Powrót"

reż. Michał Zdunik

Teatr Miejski w Gliwicach

Pokaz na Festiwalu Nowe Epifanie, 11.03 (czwartek), g. 19.00

Bohaterami spektaklu Bukowskiego i Zdunika jest trójka rodzeństwa. Zjeżdżają się do rodzinnego domu, aby pożegnać zmarłą matkę.

Muszą urządzić pogrzeb, wyprawić stypę, uporządkować rzeczy. To dla nich mały koniec świata, intymna apokalipsa – wraz z jej śmiercią odchodzą także złudzenia o przeszłości, przerwane zostają ostatnie nici łączące ich z domem.

Jednak to nie będzie tylko zamknięcie rozdziału, ale i otwarcie nowego porządku: wspólnie będą musieli skonfrontować się z pragnieniami, które bali się wypowiedzieć, ze skrywanymi sekretami i nieprzepracowanymi traumami. Tak, jak nowotestamentowa apokalipsa – ich spotkanie także przyniesie oczyszczenie: pytanie jednak, czy po nim jakiekolwiek dalsze życie jest jeszcze możliwe?

Reżyseria, muzyka: Michał Zdunik
Tekst: Beniamin Bukowski, Michał Zdunik
Dramaturgia: Beniamin Bukowski
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Wesołowska
Występują: Iga Bancewicz, Magdalena Jaworska (gościnnie), Mariusz Galilejczyk
Produkcja: Teatr Miejski w Gliwicach

Premiera: 27.02.21, Teatr Miejski w Gliwicach

Bilety dostępne przez platformę e-Wejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 zł do 15 zł.Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

fot. mat. organizatora

ŻEGNAMY ŚWIAT/ *PREMIERA I POŻEGNANIE TYTUŁU* / NAJLEPSZY SPOSÓB NA KONIEC NASZEGO ŻYCIA / LIVESTREAM

reż. Marcin Zbyszyński
Premiera na Festiwalu Nowe Epifanie, 12.03 (piątek), g. 19.00

Spędź z nami koniec świata! Jeśli nie masz planów na ostatni wieczór swojego życia, kup bilet na nasz live stream!

Zawsze najważniejsi byliście dla nas Wy, drodzy Widzowie. Dlatego w dniu końca świata, 12 marca, postanowiliśmy opuścić bliskich i wypełnić do końca swoje powołanie. Postaramy się udowodnić, że nasze życie ma sens. Zrobimy wszystko, by ostatnie chwile upłynęły nam wszystkim w radości i szczęściu. Spełnimy też swoje największe marzenie – umrzemy na scenie.
Damy z siebie wszystko! Zapytamy Was o zdanie, wciągniemy w fabułę i wspólnie, z przytupem, zakończymy nasze życie na Ziemi!
Eksplorujcie z nami performatywny potencjał końca. Do zobaczenia i… żegnajcie.

scenariusz i reżyseria: Marcin Zbyszyński
zdjęcia: Darek Redos
muzyka: Filip Grycmacher
kostiumy: Irma Tylor
choreografia: Natalia Kielan
grafika: Stefania Michera
asystent reżysera: Jakub Lebiedziński
organizacja produkcji: Joanna Młynarska
występują̨: Maria Sobocińska, Małgorzata Mikołajczak, Katarzyna Obidzińska, Filip Kosior, Jan Marczewski, Piotr Piksa
producent: Stowarzyszenie Potem-o-tem

Bilety dostępne przez platformę e-Wejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 zł do 15 zł. Streaming live. Sprzedaż biletów na wydarzenie kończy się w momencie uruchomienia transmisji. Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

fot. mat. organizatora

Spektakl "Wyspa"

reż. Daria Kopiec
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Premiera na Festiwalu Nowe Epifanie, 13.03 (sobota), g. 19.00

Co łączy Nibylandię z książki J. M. Barriego Piotruś Pan z niezamieszkałą nowojorską wyspą Hart, miejscem pochówku ponad miliona ludzi? Codzienne apokalipsy, burzące idyllę utopii.

Spektakl dekonstruuje świat Nibylandii, zestawiając rajską wyspę z bajki, z Hart – konkretnym miejscem, tak zwanym polem garncarza, gdzie między innymi anonimowo, bez obrządku, pochowano zapomnianą gwiazdę kina dziecięcego, produkt studia Walta Disneya – Bobby’ego Driscolla, który oddał animowanemu bohaterowi swoją twarz i głos.

Wyspa to idealne miejsca, aby przyjrzeć się dynamice grupy, którą kształtował mit Piotrusia. Disneyowski faun symbolizuje dążenie do całkowitej niezależności. Szkopuł jednak w tym, że jego pragnienie całkowitego uniezależnienia wynika z tragicznej rozłąki syna z matką, co wielokrotnie podkreśla w swojej książce J. M. Barrie – autor literackiego pierwowzoru niby chłopca – niby ptaka.

To nie Nibylandia jest miejscem, w którym bohaterowie znajdą ukojenie od ciągle zmieniającej się, agresywnej i niepewnej codzienności. W Nibylandii panuje wyłącznie niby spokój, niby wolność, niby zabawa. Dopiero Hart, wyspa cmentarzysko, jako metafora serca – anatomicznego, wygrywającego rytm ludzkiego życia (niczym zegarek w brzuchu krokodyla z bajki Disneya, tik tok tik tok), ale i symbol uczuć, nad którymi człowiek pragnie za wszelką cenę zapanować, stanie się przestrzenią, w której zaczną wypracowywać wspólny rytuał przeżywania kolejnych swoich apokalips.

Tekst: Zuzanna Bojda
Reżysera: Daria Kopiec
Muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka (perkusja)
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska
Choreografia: Jacek Owczarek
Występują: Joanna Rozkosz, Matylda Podfilipska, Łukasz Ignasiński, Maciej Raniszewski, Tomasz Mycan oraz Dominika Korzeniecka
Producent: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Bilety dostępne przez platformę e-Wejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 zł do 15 zł. Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji. 

***

„Któż zdoła się ostać?” to hasło 12. edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Tegoroczna edycja ma formułę online. Festiwal rozpoczął się 17 lutego i potrwa do 28 marca. W programie: dziewięć premier teatralnych, cykl koncertów muzyki dawnej, warsztaty i wydarzenie kulinarne.

Bilety i spektakle dostępne przez platformę e-Wejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 zł do 15 zł.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie https://noweepifanie.pl/

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytucja Kultury m.st. Warszawy
Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Współczesny w Szczecinie, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, e-Wejściówki, Muzeum Ewolucji, Instytut Teatralny, Ruch Muzyczny
Patroni medialni: Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne