EN

31.08.2023, 10:37 Wersja do druku

Warszawa. Kolejna edycja Generation After Showcase w Nowym Teatrze

Już na początku września kolejna edycja warszawskiego przeglądu najnowszych zjawisk polskiej sceny teatralnej i tanecznej, który skierowany jest do programatorów festiwali i instytucji teatralnych z Europy, Azji i Ameryki.

fot. mat. teatru

Generation After Showcase jest wynikiem kolektywnej pracy warszawskich instytucji kultury. W ciągu trzech dni goście z całego świata mają okazję zobaczyć w stolicy kilkanaście spektakli. To wyjątkowa możliwość przyjrzenia się polskiemu teatrowi i choreografii w soczewce. Podczas dotychczasowych sześciu edycji Generation After potwierdziło swoje istotne miejsce na europejskiej i światowej mapie kulturalnej, przyciągając łącznie prawie 500 gości z 50 krajów.

„Idiomem tegorocznej edycji jest hasło „reality check”. Proponujemy tym samym przyjrzeć się rzeczywistości, w której żyjemy z perspektywy jej potencjału na zmianę. Generation After jest szkołą nowego myślenia wychodzącą z doświadczenia i tematów podejmowanych przez twórczynie i twórców w ramach spektakli prezentowanych podczas trzech festiwalowych dni. Tegoroczna edycja to także dwie premiery: polska premiera międzynarodowej koprodukcji SHE WAS A FRIEND OF SOMEONE ELSE w reż. Gosi Wdowik oraz najnowszej pracy w koncepcji Marty Ziółek 122 SŁOWA O MUZYCE I TAŃCU” – mówi Olga Drygas, współkuratorka przeglądu.

Siódma edycja wydarzenia, zaplanowana na 7-9 września, zgromadzi przedstawicieli i programatorów najważniejszych festiwali teatralnych z 26 krajów. Swoje spektakle zaprezentują TR WarszawaCentrum Sztuki Włączającej / Teatr 21Komuna WarszawaTeatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Teatr StudioTeatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Muzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Sztuki NowoczesnejAkademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, CENTRALA, Fundacja Burdąg oraz organizator przeglądu – Nowy Teatr. Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie wyjazd do Krakowa na prezentację spektaklu ART OF LIVING w reż. Katarzyny Kalwat w Narodowym Starym Teatrze.

GENERATION AFTER SHOWCASE: REALITY CHECK

7-9 WRZEŚNIA, WARSZAWA

Nasze umysły zbudowane są z doświadczeń – to konstrukcje neuronowe, schematy myślenia powstałe z naszych przeżyć. Skoro przez całe życie doświadczaliśmy grawitacji, nie musimy jej nieustannie podważać. Po prostu wiemy, że nie potrafimy unosić się nad ziemią albo nagle wzlecieć w powietrze podczas spaceru. Co gorsza, przyzwyczailiśmy się do wojen i kryzysów humanitarnych czy ekonomicznych. Przywykliśmy do idei, że człowiek jest z natury zły. Jesteśmy tak przywiązani do naszej rzeczywistości, że zapominamy o możliwości jej podważania.

Jeśli więc postanowimy zakwestionować rzeczywistość, nasza świadomość skupi się na tej chwili. Może nawet rozważymy możliwość, że w tej chwili śnimy. Dlatego podczas 7. edycji showcase’u Generation After wspólnie z zaproszonymi artystami i gośćmi będziemy z uwagą przyglądać się otoczeniu. Będziemy je szczegółowo analizować. I – co najważniejsze –będziemy kwestionować jego naturę, eksperymentując z rzeczywistością, badając prawdę, fikcję i to, co pomiędzy nimi.

Kiedy najmniej się tego spodziewamy, możemy odnaleźć się we śnie. A i sam sen może okazać się ważniejszy od rzeczywistości.

To nasz sprawdzian z realności. Uwaga, sprawdzamy!

Zespół kuratorski: Olga Drygas, Karolina Ochab, Piotr Gruszczyński
Projekt identyfikacji graficznej: Martyna Wędzicka
Partnerzy wydarzenia: TR WarszawaCentrum Sztuki Włączającej / Teatr 21Komuna WarszawaTeatr DramatycznyTeatr StudioTeatr PowszechnyMuzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Sztuki NowoczesnejAkademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w WarszawieNarodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Generation After 7. Showcase jest finansowany ze środków Miasto Stołeczne Warszawa. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpraca: Instytut Adama MickiewiczaBritish CouncilPerformCzechInstitut umění - Divadelní ústavOSiR Mokotów, Moje Miejsce Mokotów

Podziękowania dla: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Fabryka Cukiernicza Kopernik

PROGRAM

7 września

14.00-20.00 REJESTRACJA
Nowy Teatr x Foyer

16.00 JaWa Janek Turkowski, Iwona Nowacka
Komuna Warszawa
80 min / Instalacja performatywna

18.30 BŁOGO Ramona Nagabczyńska
Muzeum Narodowe x Foyer
30 min / Performans

20.00 PRZEMIANA Grzegorz Jaremko
Nowy Teatr x Duża Scena
160 min / Teatr

22.40 NASZE ŻYCIE W DUPIE Alicja Borowiec
Nowy Teatr x Świetlica
160 min / Film (projekcja co 20 min)

8 września

10.00 JaWa Janek Turkowski, Iwona Nowacka
Komuna Warszawa
80 min / Instalacja performatywna

12.30 INSTYTUT PRAWA PERFORMATYWNEGO: KTO ZATRUŁ ODRĘ? Michał Zadara
Nowy Teatr x Foyer
20 min / Wykład performatywny

13.00 IN A VOID: PERFORMATIVE ARTS IN BELARUS Anna Karpenko
Nowy Teatr x Świetlica
40 min / Wykład

15.00 122 SŁOWA O MUZYCE I TAŃCU Marta Ziółek
Boisko szkolne przy Nowym Teatrze, Kazimierzowska 58
60 min / Taniec

17.00 CHŁOPAKI PŁACZĄ Michał Buszewicz
Teatr Dramatyczny x Mała Scena
90 min / Teatr

20.00 MELODRAMAT Anna Smolar
Teatr Powszechny x Duża Scena
170 min / Teatr

9 września

11.00-12.30 POCAŁUNEK NIE ZABIJA Ania Nowak i Gościnie
Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum nad Wisłą
Wystawa choreograficzna

13.00 BÓL Kinga Chudobińska-Zdunik
Akademia Teatralna
65 min / Teatr

15.00 SHE WAS A FRIEND OF SOMEONE ELSE Gosia Wdowik
Nowy Teatr x Duża Scena
65 min / Teatr

17.00 RODZINA Justyna Sobczyk
TR Warszawa x Duża Scena
90 min / Teatr

19.30 IMPERIAL Paweł Sakowicz
Komuna Warszawa
65 min / Taniec

19.30 THE EMPLOYEES Łukasz Twarkowski
Teatr STUDIO x Duża Scena
150 min / Teatr-instalacja

10 września

WYDARZENIE SPECJALNE – WYJAZD DO KRAKOWA: ART OF LIVING Katarzyna Kalwat
Narodowy Stary Teatr x Duża Scena
285 min / Teatr

Źródło:

Materiał nadesłany