EN

29.11.2023, 10:58 Wersja do druku

Warszawa. „Kolęda-Nocka” - wieczór muzyczny w ramach cyklu „Słowem o musicalu” w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny zaprasza 15 grudnia o godz. 18.00 na muzyczny wieczór, podczas którego aktorzy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wykonają utwory z musicalu „Kolęda-Nocka”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krystyna Prońko. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

„Kolęda-Nocka” to legendarny musicalowy spektakl, powstały w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni po sierpniowej fali strajków na Wybrzeżu w 1980 roku. Prapremiera spektaklu odbyła się 20 grudnia, w 10. rocznicę krwawej pacyfikacji robotniczego protestu (Grudzień ‘70). Na widowni zasiadali m.in. działacze NSZZ „Solidarność”.

Autorem muzyki do „Kolędy-Nocki” był wybitny polski kompozytor, Wojciech Trzciński. Teksty do dziesięciu zaprezentowanych na scenie songów napisał Ernest Bryll. Sztuka, odnosząca się do problemów życia codziennego Polaków żyjących w komunistycznym kraju, szybko stała się teatralnym manifestem wolności. W ciągu kilku miesięcy od premiery obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a „Psalm stojących w kolejce” w wykonaniu Krystyny Prońko stał się hymnem lat 80.

Za czym kolejka ta stoi?
Po szarość, po szarość, po szarość
Na co w kolejce tej czekasz?
Na starość, na starość, na starość

Co kupisz, gdy dojdziesz?
Zmęczenie, zmęczenie, zmęczenie
Co przyniesiesz do domu?
Kamienne zwątpienie

Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj
Kiedyś te kamienie drgną
I polecą jak lawina
Przez noc, przez noc, przez noc…

Musical „Kolęda-Nocka” został zdjęty ze sceny po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

Jak wspominają ten czas twórcy przedstawienia? Jak dziś, po 43 latach, wybrzmią piosenki z „Kolędy-Nocki”?

Utwory z musicalu wykonają aktorzy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni: Julia Duchniewicz, Magdalena Smuk i Krzysztof Wojciechowski. W rozmowie poprowadzonej przez dr. Pawła Płoskiego udział weźmie Krystyna Prońko i Piotr Sobierski.

Bilety na wydarzenie – w cenie 10 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

O cyklu

Teatr musicalowy w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem setek tysięcy widzów. Kolejne premiery biją rekordy frekwencyjne, rozwija się „turystyka musicalowa”. Twórcy nie sięgają wyłącznie po znane broadwayowskie formaty – coraz śmielej inspirują się klasyką polskiej literatury, przyczyniając się tym samym do upowszechniania i popularyzacji polskiej kultury. Co roku polskie teatry przygotowują 20 premier, co przy ogromnym nakładzie środków niezbędnych przy produkcji spektaklu musicalowego pokazuje, jak intensywnie rozwija się życie musicalowe w Polsce. Jednocześnie mamy świadomość, że wiedza na temat tej dziedziny teatru jest wśród polskich widzów nikła i fragmentaryczna.

Instytut Teatralny proponuje w roku 2023 cykl wykładów o teorii, historii i współczesności musicalu w Polsce i na świecie. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów w tej dziedzinie – artystów, teatrologów, literaturoznawców i muzykologów.

Wykłady będą nagrywane i publikowane na naszej stronie internetowej oraz kanale YouTube, tworząc na przyszłość swego rodzaju kompendium wiedzy na temat musicalu.

Źródło:

Materiał własny