EN

8.12.2020, 14:31 Wersja do druku

Warszawa. Kobieca seksualność w działaniach TERAZ POLIŻ

Grupa artystyczna TERAZ POLIŻ przygotowała w grudniu działania edukacyjne dla młodzieży i z młodzieżą. Edukacyjny cykl dwóch czytań w obszarze dziewczyńskiej i kobiecej seksualności „Rzeczy zakazane” odbędzie się 8 i 15 grudnia.

fot. mat. teatru

Tę ofertę naturalnie uzupełnia transmisja z warszawskiego Nowego Teatru głośnego spektaklu TERAZ POLIŻ „Lipa w cukrze”, stworzonego na bazie fantazji seksualnych Polek. W obu spotkaniach „Rzeczy zakazane” gościnią będzie Alicja Długołęcka, znana seksuolożka. 

Seria dwóch czytań, realizowanych za pośrednictwem zooma, dla młodzieży i z młodzieżą dot. dziewczyńskiej i kobiecej seksualności. Jej siły, jej słabości, jej różnorodności, jej nienormatywności. 

Na pierwszym spotkaniu aktorki TERAZ POLIŻ wspólnie z młodzieżą przeczytają esej Audre Lorde pt. "Jak korzystać z erotyki: erotyka jako siła" ze zbioru jej esejów "Siostra outsiderka". Ta niezwykła amerykańska czarnoskóra poetka, pisarka, lesbijka doczekała się niewielu przekładów na język polski. Sama była i jest inspiracją dla wielu znanych artystek i artystów popkultury, choć jej teksty czytane są niezwykle rzadko. 

„Spróbujmy sobie wyobrazić, że esej "Jak korzystać z erotyki: erotyka jako siła" jest w kanonie lektur. Przeczytajmy go i spróbujmy sobie wyobrazić naszą szkołę i nasze koleżanki i kolegów z klasy po przeczytaniu go. Kim by były_li? Kim my stajemy się ucząc się w szkole, która czyta kobiece teksty o ciele i seksualności? Jakie zadajemy pytania? Czego oczekujemy od świata? 

I z czym idziemy w dorosłość?” – zadają pytania twórczynie i aktorki TERAZ POLIŻ.

Drugie spotkanie odbędzie się 15 grudnia, na którym TERAZ POLIŻ zaprosi młodzież do czytania „Wdzięczności” Alicji Długołęckiej i Tamary Pieńko. „Wdzięczność” to zbiór fotografii, opowieści i ciał, które są nienormatywne i piękne. Spotkanie z Alicją Długołęcką pomoże odpowiedzieć na serię trudnych pytań Opowiedzieć sobie o sobie, o swoim ciele. O granicy pomiędzy sobą a swoim ciałem. O tym, czy ta granica jest, czy bywa, czy może wcale jej nie ma. I jakie dalsze granice wyznacza jej istnienie lub nieistnienie. To również wsłuchanie się w swoje potrzeby i pragnienia. 

TERAZ POLIŻ zaprasza do wspólnego czytania młodzież w wieku 15-19 lat. 

Spotkania "Rzeczy zakazane" - 8 i 15 grudnia, godz. 19.00 - Zoom i FB

fot. mat. teatru

Dopełnieniem czytań „Rzeczy zakazane” będą transmisje online spektaklu TERAZ POLIŻ pokazywanego w Nowym Teatrze w Warszawie – „Lipa w cukrze” w reż. Magdy Szpecht. To performance inspirowany zbiorem kobiecych fantazji seksualnych.

„Przez kilka miesięcy kolekcjonowałyśmy głosy tych, którzy utożsamiają się z kobiecością; pytałyśmy nie tylko o konkretne marzenia związane z seksem, ale również o znaczenie fizycznej bliskości w życiu człowieka.

Te subiektywne opowieści o seksie mają moc uwalniania od stereotypów. Badając to, co na co dzień ukryte, chcemy stworzyć przestrzeń wolności wypowiedzi i możliwej wspólnoty między wszystkimi kobietami, niezależnie od wieku, doświadczenia, statusu czy wykształcenia. Odtwarzając gest, którego dokonała Nancy Friday w 1973 roku, pisząc My Secret Garden, pragniemy stworzyć współczesną mapę pragnień i marzeń erotycznych oraz znaleźć dla nich odpowiedni język teatralny.” – mówią aktorki TERAZ POLIŻ.

Badanie oraz performance powstały we współpracy z seksuolożkami w ramach projektu „Matka się kocha”.

"Lipa w cukrze" - spektakl online - 17 i 27 grudnia, godz. 19.00 - FB 

Produkcja: TERAZ POLIŻ

Partner: Nowy Teatr

Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy.

Wydarzenia odbywać się będą na ZOOMie i na Facebooku TERAZ POLIŻ. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne