Justyna Czarnota-Misztal została wybrana przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego na stanowisko dyrektorki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jej kandydatura była jedną z dwóch zarekomendowanych przez komisję konkursową.
Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie miał formułę zamkniętą. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 6 osób. Programy osób, które wyraziły na to zgodę zostaną opublikowane na stronie ministerstwa.
Komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami i rekomendowała dwie osoby: Justynę Czarnotę-Misztal oraz dr. Pawła Sztarbowskiego. Po spotkaniach ze wskazanymi kandydatami ministra Hanna Wróblewska podjęła decyzję o powierzeniu funkcji dyrektorki Instytutu Teatralnego Justynie Czarnocie-Misztal. Jej koncepcja programowa dotycząca rozwoju Instytutu Teatralnego w najbliższych latach została sformułowana z perspektywy odbiorcy kultury w kontekście różnorodności, egalitaryzmu i dialogu. Kandydatka wskazała m.in. na otwartość Instytutu na inicjatywy środowiskowe, w tym realizowane przez podmioty trzeciego sektora. Wykazała również kompetencje miękkie, wysokie zdolności w zakresie negocjacji i mediacji, jak również umiejętność wspierania projektów facylitacyjnie i moderacyjnie, co jest niezwykle cenne we wzmacnianiu instytucji.
Justyna Czarnota-Misztal
Menedżerka kultury i pedagożka teatru. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 2010 r. pracowała w Instytucie Teatralnym, pełniąc w latach 2016-2022 funkcję kierowniczki Działu Pedagogiki Teatru. Od 2020 roku jest wykładowczynią Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Głównym obszarem zainteresowań Justyny Czarnoty-Misztal jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin. Była m.in. kuratorką festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie (2024) i małych Warszawskich Spotkań Teatralnych (2019). Od lat prowadzi warsztaty, projektuje materiały edukacyjne i realizuje procesy rozwojowe dla osób indywidualnych i zespołów różnych instytucji oraz organizacji w całej Polsce. W ostatnich dwóch latach podejmowała szereg różnorodnych działań na polu kultury. Była m.in. współredaktorką publikacji „Rozmowy o OBECNOŚCI w teatrze” dotyczącej twórczości osób z niepełnosprawnością, wydanej przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz koordynatorką i producentką działań artystycznych i edukacyjnych w Fundacji Burdąg.
Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatką nagrody im. Haliny Machulskiej.