EN

22.09.2022, 11:24 Wersja do druku

Warszawa. Jesienny repertuar Teatru Lalka

We wrześniu szybko pożegnaliśmy lato, a początek jesieni przywitał nas chłodem i deszczem. Na szczęście lista sposobów na poprawę humoru i ciekawe spędzanie czasu jest dość długa. Zwiedzanie teatru zza kulis, oglądanie spektakli, a może warsztaty perkusyjno-wokalne? Teatr Lalka ma dla Was kilka propozycji.

„Boska komedia”, fot. Marta Ankiersztejn / mat. teatru

Wśród wrześniowych i październikowych propozycji znalazły się dwa spektakl dla najmłodszych (4+). Pierwsza z nich to adaptacja baśni Kornela Makuszyńskiego, spektakl „Krawiec Niteczka”. Druga „Krzesiwo”, czyli muzyczne przedstawienie Jarosława Kiliana i Grzegorza Turnaua, które powstało w oparciu o jedną z najpiękniejszych baśni Andersena. To poetycka opowieść o odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń, miłości i o sile wyobraźni, a śpiewogra została zrealizowana w planie lalkowym.

Na nieco starszą publiczność (12+) czeka pozycja obowiązkowa Dantego. O „Boskiej komedii” w recenzji Anny Czajkowskiej czytamy: W poetycko wysmakowanym spektaklu z powodzeniem wykorzystano różne konwencje sceniczne. Jarosław Kilian po mistrzowsku oddaje niezwykły klimat poważnej, filozoficznej opowieści, łącząc przy tym kilka technik teatralnych – samo przedstawienie grane jest w planie aktorskim i lalkowym. Marionetki ożywają w rękach animujących je aktorów i nabierają charakteru.

W drugiej połowie października na scenie zobaczymy „Króla Maciusia I” (7+), niezwykle mądrą baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę. Co istotne, podczas tego przedstawienia, widzowie mają okazję stać się jego częścią i wejść w interakcję z samym królem.

Na koniec miesiąca, licznie nagradzany spektakl z muzyką na żywo, czyli „Ptak Zielonopióry” (6+). W uzasadnieniu jednej z nagród, za oryginalną muzykę dla Grzegorza Turnaua, jury XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Suboticy napisało: Muzyka nie tylko towarzyszy spektaklowi, ale sama jest istotną częścią jego akcji. Nie ma chyba lepszej zachęty.

W listopadzie Teatr Lalka zaplanował m.in. pokazanie spektakli „Cudowna podróż” (7+) i „Odyseja” (8+).W pierwszym z nich główny bohater w towarzystwie ptaków odbywa pełną przygód i niespodzianek drogę, która przemienia jego życie. Z kolei „Odyseja” jest sceniczną adaptacją starogreckiego eposu Homera. Na oczach widzów powołany zostaje do istnienia świat bogów i ludzi. Muzy opowiadają tu historię dziesięcioletniej tułaczki dzielnego i sprytnego Odyseusza, który po wojnie trojańskiej usiłuje powrócić do domu.

Trzeba przyznać, że tematyka jesiennych warsztatów jest niezwykle bogata, a wybór jest naprawdę duży. Co znajdziemy w programie edukacyjnym? WarsztatyUkraińska Matka dla Dzieci Ukraińskich/ УКРАЇНСЬКА МАМА ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ДІТОЧОК/A, zwiedzanie kulis teatru, Ele-mele-dudki teatrzyk malutki, Parlament Króla Maciusia, a także warsztaty wokalno-perkusyjne.

Pełny repertuar jest dostępny na stronie: www.teatrlalka.pl/pl/kalendarz.


A co w grudniu? Teatr Lalka zapowiada premierę, jednak tytuł utrzymuje jeszcze w sekrecie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne