EN

19.06.2024, 17:04 Wersja do druku

Warszawa. Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe

Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter państwowy.

fot. M. Dudek / mat. teatru

W uroczystości pogrzebowej Jana Szurmieja licznie wzięli udział miłośnicy jego dokonań artystycznych, przedstawiciele ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz środowisk artystycznych, m.in. Krzysztof Materna, Robert Gonera, Jacek Lenartowicz, Jerzy Szejbal, Gołda Tencer.

Jan Szurmiej, reżyser i aktor, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu zmarł  w wieku 78 lat. Artysta miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich oraz wiele ról filmowych i teatralnych. Był znawcą kultury żydowskiej i to właśnie temu zagadnieniu poświęcił znaczną cześć swojej twórczości. Artystycznie związany był z teatrami Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdyni i Szczecina.

Jan Szurmiej urodził się w 1946 r. w Jaworze na Dolnym Śląsku. W latach 50. XX wieku uczęszczał do Szkoły Baletowej przy Operze Wrocławskiej. W latach 1965–1971 był aktorem Teatru Pantomimy Gest we Wrocławiu. W 1976 r. zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie. Od lat 70. do początku lat 90. związany był z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

W latach 1990–1993 Jan Szurmiej był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej, która zmieniła profil artystyczny i stała się Teatrem Muzycznym "Capitol", powracając do przedwojennej nazwy tego obiektu. Szurmiej był również głównym reżyserem Opery Wrocławskiej oraz starszym wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 1992–1994 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Operetki Warszawskiej, której formułę artystyczną zmienił w Teatr Muzyczny "Roma". W latach 1996–1997 był reżyserem Teatru Żydowskiego w Warszawie. Jan Szurmiej był twórcą i wieloletnim dyrektorem artystyczny Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze. W 2005 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został też uhonorowany srebrnym, a później złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Od 2020 r. był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jan Szurmiej zmarł 3 czerwca 2024 r.

Źródło:

PAP