EN

11.04.2022, 14:36 Wersja do druku

Warszawa. Jan Kobuszewski patronem Sceny Kameralnej Teatru Kwadrat

Scena Kameralna Teatru Kwadrat zyskuje patrona - Jana Kobuszewskiego. Uroczyste nadanie imienia odbędzie się 19 kwietnia, w dniu 88. rocznicy urodzin Mistrza, który ze sceną stołecznego Kwadratu związany był przez blisko 40 lat. To właśnie tu stworzył najbardziej zapamiętane role oraz świętował 55-lecie pracy artystycznej benefisem „Dusza Kobusza”.

fot. archiwum Teatru Kwadrat

Jan Kobuszewski to niekwestionowany król polskiej sceny teatralnej. Do zespołu Teatru Kwadrat dołączył w 1976 r. i pozostał w nim do końca swojej kariery scenicznej. Publiczność pokochała go za niezapomniane role Rotmistrza w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry, tytułowego Wstrętnego egoisty w sztuce Francoise’a Dorina, tytułowego Czarującego łajdaka w sztuce Pierre’a Chesnota, Pantalona w „Słudze dwóch panów” Carlo Goldoniego czy Siekierowego w „Rozmowach przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma. W Kwadracie także reżyserował spektakle oraz w sezonach 85/86 i 86/87 pełnił funkcję konsultanta programowego.

Jan Kobuszewski był fundamentem i dobrym duchem Teatru Kwadrat. Zawodu uczyły się tu od niego kolejne pokolenia aktorów. Był również niekwestionowanym ulubieńcem publiczności. To między innymi dzięki jego wysiłkom i talentowi Teatr Kwadrat zyskał rangę najpopularniejszej sceny komediowej w Polsce. 

Pragnąc zachować pamięć o tym wspaniałym aktorze i podkreślić jego ogromny wkład w rozwój Teatru Kwadrat Zespół podjął decyzję o nadaniu jego imienia jednej ze swoich scen.

Scena Kameralna w Teatrze Kwadrat została powołana do życia w 2016 r. dzięki staraniom Dyrektora Andrzeja Nejmana. To on po przeprowadzce Teatru do nowej siedziby przy Marszałkowskiej 138 dostrzegł w pomieszczeniach starej wentylatorni potencjał na pełnowartościową scenę. Oficjalna działalność Sceny Kameralnej zainaugurowana została 9 tycznia 2017 r. premierą słynnego thrillera „Misery” w reżyserii Roberta Glińskiego, klasycznego dreszczowca będącego adaptacją powieści Stephena Kinga. W spektaklu niezapomniane kreacje aktorskie stworzyli: Ewa Wencel oraz grający gościnnie Piotr Polk. Od samego początku repertuar sceny miał bardziej eksperymentalny i kameralny charakter. Obecnie zobaczyć tu można takie perełki jak „Sztuka” Yasminy Rezy, „Tydzień, nie dłużej…” Michaela Clementa czy „4000 dni” Petera Quiltera. 

Uroczystość nadania imienia Jana Kobuszewskiego Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat odbędzie się 19 kwietnia w 88. rocznicę urodzin aktora.

Źródło:

Materiał nadesłany