EN

13.11.2020, 11:16 Wersja do druku

Warszawa. Jak instytucje kultury mogą pomóc środowisku? Publikacja "Kultura naturze, z Syrenką w tle"

Zmiany klimatyczne są faktem. Pomimo to spora liczba Polek i Polaków nadal nie do końca wie, jakie kroki przedsięwziąć, aby im przeciwdziałać. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników, ale głównie wynika on jednak z braku praktycznej, holistycznej i międzypokoleniowej edukacji ekologicznej. Jak zatem możemy poszerzać grono osób działających na rzecz Planety? Z pomocą przychodzą instytucje kultury.

fot. proj. Martyna Cziszewska-Klejnowska, ladiforma.pl

Sektor kultury coraz intensywniej wdraża działania mające na celu wzmacnianie świadomości ekologicznej wśród odbiorców, równorzędnie wprowadzając wewnętrzne ekorozwiązania w zarządzaniu i infrastrukturze. Zwróciłam się zatem do pracowników instytucji kultury i zapytałam, jak starają się ograniczać negatywny wpływ na środowisko. W efekcie tych rozmów powstała publikacja „Kultura naturze, z Syrenką w tle”.

Opisanie i udostępnienie proekologicznych praktyk pozwoli innym organizacjom kulturalnym wzmocnić dotychczasowe działania, ale też zainspirować się do wdrażania podobnych rozwiązań swoim miejscu pracy.

W przygotowaniu publikacji pomogli pracownicy następujących instytucji:

Bemowskie Centrum Kultury, Dwa Jelonki - Miejsce Aktywności Lokalnej
Białołęcki Ośrodek Kultury, 3 pokoje z kuchnią - Miejsce Aktywności Lokalnej
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Bielański Ośrodek Kultury, Filia Estrady/Miejsce Aktywności Lokalnej Studnia
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Dom Kultury Dorożkarnia
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Służewski Dom Kultury
Spółdzielnia Kultury
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
Wolskie Centrum Kultury.

O autorce:
Joanna Tabaka – specjalizuje się w przełamywaniu barier w dostępie do kultury poprzez edukację pracowników instytucji kultury i przedstawicieli samorządów. Przeprowadziła ponad 100 warsztatów i spotkań z zakresu promocji kultury, rozwoju publiczności i działań proekologicznych dla instytucji kultury w całej Polsce. Jako ekspertka była zapraszana do udziału w ogólnopolskich konferencjach i publikacjach. Dwukrotnie uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi dwa blogi na Facebooku: „Widok na Widownię” (od 2015 r.) i „Zielona Instytucja Kultury” (od 2020 r.).

Publikacja „Kultura naturze, z Syrenką w tle. Dobre praktyki proekologiczne w warszawskich instytucjach kultury” jest bezpłatna i dostępna w wersji elektronicznej na stronie: https://www.joannatabaka.pl/publikacje

Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy


Źródło:

Materiał nadesłany