EN

16.10.2023, 14:27 Wersja do druku

Warszawa. Interakcyjny spektakl dla dzieci „Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew”

Dwa stołeczne teatry, Rampa i Młyn, zapraszają na pokazy spektaklu „Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew” przygotowanego metodą teatru interakcyjnego - połaczenia teatru i psychologii.

Chichotek, to mały ludzik, który mieszka w radosnej, leśnej krainie - Chichotowie. Pewnego dnia  bawiąc się w chowanego ze swoją przyjaciółką Kotką Zaśmiejką znajduje w trawie porzucone jajko. Bohaterowie domyślają się, że jajko musiało wypaść z jednego z gniazd znajdującego się w Krainie Koron Drzew, gdzie żyją leśne ptaki. Niestety o Krainie Koron Drzew w Chichotowie krąży straszna legenda – podobno żyją tam stwory i potwory, a rządzi nimi Królowa Sowa o przenikliwym spojrzeniu. Co jednak zrobić, skoro jajko podskakuje i tęskni za rodzicami? 

„Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew” to opowieść o próbie zrozumieniu świata drugiej istoty,  która jest odmienna od nas samych. Spektakl opowiada o ciekawości doświadczania, łagodnym przyglądaniu się, tolerancji, nie zamykaniu się na "inne" i indywidualnym doświadczaniu i analizowaniu otaczającej rzeczywistości. Walorem spektaklu jest jego interakcyjność, mali widzowie mają możliwość aktywnego uczestniczenia „w akcji” przedstawienia, nie są jedynie odbiorcami, ale również współtwórcami bajki. Tylko dzięki pomysłom dzieci, ich wyobraźni i energii, akcja przedstawienia „toczy się na przód”. Ten rodzaj uczestniczenia w spektaklu teatralnym daje kilkulatkom poczucie bezpieczeństwa oraz twórczej, teatralnej sprawczości.

Czy Chichotek z Zaśmiejką znajdą w sobie odwagę, aby wyruszyć do nieznanej Krainy Koron Drzew i jakie przygody czekają ich po drodze – przekonajcie się sami! Zapraszamy do Teatru Rampa na pokazy już od 23 września 2023 roku.

„Chichotek i Zaśmiejka w Krainie Koron Drzew” to druga część bardzo lubianego i znanego przedszkolnej publiczności spektaklu interakcyjnego pt. ”Chichotek”. Jednakże jest to oddzielna historia, na którą zapraszamy nie tylko dzieci, które widziały „Chichotka”, ale również wszystkich którzy do Chichotowa zawitają po raz pierwszy.

Twórczynią metody teatru interakcyjnego jest Zuzanna Fijewska-Malesza - aktorka pracująca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym od ponad 15 lat. Łączymy teatr i psychologię jednocześnie poruszając ważne tematy, takie jak odporność, pewność siebie, uważność na drugą istotę, akceptację odmienności. Metoda ta skupia uczestników na procesie tworzenia, stawiając dziecko nie tylko w roli odbiorcy, ale również kreatora, twórcy teatralnego świata. Opierając się na dziecięcej energii i wyobraźni, zachęca uczestników do aktywnego włączenia się w „akcje” teatralną. Tylko jeśli uczestnicy pomogą bohaterom przedstawienia/ spotkania teatralnego, uruchamiając swoją wyobraźnię, pomysły i współpracując ze sobą wzajemnie, akcja teatralna „posuwa się do przodu”. Aktorzy i animatorzy są w ciągłym dialogu z uczestniczącymi dziećmi, co umożliwia kilkulatkom twórczą aktywność. Metoda ta sprawia, że dzieci czują się współtwórcami wydarzenia teatralnego, w którym biorą udział, integrując się jednocześnie jako grupa w działaniu teatralnym.

Program, który przygotowaliśmy jest stworzony przez cenionych artystów teatralnych we współpracy z psychologami dziecięcymi z Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra. Kwestie organizacji oparliśmy na wiedzy, jaką udało nam się zdobyć dzięki przeprowadzonej wśród nauczycieli ankiety dotyczącej optymalizacji warunków wizyty dzieci w teatrze.

Premiera: 23 września

Pokazy: 

14 listopada, wtorek godz. 9.30 i 11.30

15 listopada, środa godz. 9.30 i 11.30

25 listopada, sobota godz. 12.00

Miejsce: Klub Tragediowy, Teatr RAMPA na Targówku ul Kołowa 20, Warszawa. 

REALIZATORZY:

Scenariusz – Agata Kołodziejczyk, Zuzanna Fijewska-Malesza

Reżyseria – Ewa Sokół-Malesza

Występują – Agata Kołodziejczyk, Konrad Marszałek, Zuzanna Fijewska-Malesza

Muzyka – Igor Przebindowski

Scenografia – Mikołaj Malesza

Reżyseria wokalna – Agata Kołodziejczyk, Anna Serafińska

Teksty piosenek – Natalia Fijewska-Zdanowska

Program interakcji – Zuzanna Fijewska-Malesza

Redakcja – Joanna Majdańska, Natalia Fijewska-Zdanowska

Produkcja – Grażyna Kołakowska

Źródło: