EN

28.02.2023, 15:01 Wersja do druku

Warszawa. Interakcje/Integracje: Ocaleni – o doświadczeniach uchodźczych

W sobotę i niedzielę 11-12 marca w Warszawie odbędą się wydarzenia międzynarodowego projektu Interakcje/Integracje realizowanego przez Sinfonię Varsovię i K&M FEST w Stavanger.

fot. mat. organizatora

W programie: warsztaty komiksu dla młodzieży z doświadczeniami uchodźczymi z Jeanine El Khawand oraz koncert muzyki XX-wiecznych kompozytorów żydowskiego pochodzenia, połączony z prelekcją Mony Levin na temat wojennych losów wybranych norweskich muzyków-ekspatriantów. Wydarzenia te odbędą się we współpracy z Teatrem Powszechnym i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Marcowy moduł projektu Interakcje/Integracje pn. „Ocaleni” dotyczyć będzie tematu uchodźstwa. 12 marca o 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się koncert Na wygnaniu – wojenne historie kompozytorów norweskich i polskich. Zaprezentowana zostanie muzyka kompozytorów żydowskiego pochodzenia, których losy naznaczone były migracją na tle antysemickim – Isaja Dobrowena (Élegie na fortepian oraz Märchen i Mélodie hébraïque na skrzypce i fortepian), Ernesta Blocha (Nigun z Baal Schem na skrzypce i fortepian), Mieczysława Wajnberga (fragmenty Tria smyczkowego op. 29) i Pawła Kleckiego (fragmenty Tria smyczkowego op. 48). Wstęp wolny. Wystąpią polscy i norwescy muzycy – Laurens Weinhold, Adam Siebers (skrzypce), Tomasz Rosiński (altówka), Mateusz Błaszczak (wiolonczela), Sveinung Bjelland (fortepian).

Jedną z części wieczoru będzie wykład z elementami wspomnieniowymi dziennikarki, pisarki, aktorki i krytyczki teatralnej Mony Levin (ur. 1939), której rodzina doznała prześladowań po zajęciu Norwegii przez nazistów podczas II wojny światowej. Prelekcja Dramatic Lives: Norwegian Jewish Musicians opowiadać będzie o losach wybranych norweskich muzyków żydowskiego pochodzenia, takich jak Isaj Dobrowen, Ernst Glaser i Robert Levin. Wykład odbędzie się w języku angielskim, a podczas wydarzenia jego tekst dostępny będzie w wersji polskiej.

Część warsztatowa weekendu 11-12 marca odbędzie się w Teatrze Powszechnym. Dwudniową sesję Wyraź się przez komiks poprowadzi pochodząca z Libanu Jeanine El Khawand (ur. 1985), artystka wizualna, ilustratorka, animatorka i twórczyni komiksów. Jest autorką komiksu The Good Innvandrer (Dobry imigrant) poruszającego w żartobliwej formie kwestie relacji międzykulturowych, poczucia wyobcowania jako imigrantki. Jej praca zdobyła pierwszą nagrodę w norweskim konkursie komiksowym Stripseriekonkurransen 2020. Do udziału w warsztatach zaproszeni są nastolatkowie w wieku 12-16 lat dotknięci uchodźstwem. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem znajdują się na stronie projektu pod linkiem. Warsztaty mają pozwolić uczestnikom na wyrażenie swoich trudnych doświadczeń poprzez sztukę (rysunek) i dać w taki sposób przestrzeń na ich przepracowanie. Odbywać się będą w języku angielskim.

Interakcje/Integracje

Wydarzenia 11-12 marca są częścią międzynarodowego projektu Interakcje/Integracje, który organizowany jest przez Sinfonię Varsovię przy udziale K&M FEST w Stavanger. Ambicją projektu jest wykorzystanie sztuki w procesach integracji społecznej, jak również wyznaczenie konkretnych, wzorcowych rozwiązań w tym zakresie. Działania obejmują koncerty, warsztaty, inicjatywy lokalne i badania w Polsce i Norwegii. Projekt skierowany jest do nowych publiczności ze szczególnym naciskiem na grupy zagrożone wykluczeniem w zakresie dostępu do kultury z powodów społecznych i ekonomicznych. Dofinansowany został ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w latach 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.

Więcej informacji na temat wydarzeń 11-12 marca znajduje się na stronie internetowej projektu:

· Koncert kameralny i prelekcja: https://interakcje-integracje.pl/wydarzenia/wyraz-sie-przez-komiks-warsztaty/

· Warsztaty komiksowe: https://interakcje-integracje.pl/wydarzenia/na-wygnaniu-wojenne-historie-kompozytorow-norweskich-i-polskich/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne