EN

13.05.2021, 16:51 Wersja do druku

Warszawa. Inauguracja Sceny w Ogrodzie Powszechnym - 15 maja

fot. Katarzyna Laskowiecka

W najbliższy weekend odbędzie się inauguracja sceny plenerowej przed Teatrem Powszechnym (TP) w Warszawie. Pokazy filmów, czytania performatywne, spotkania autorskie i spektakl plenerowy – już w najbliższych tygodniach na Scenie w Ogrodzie Powszechnym - poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z TP.

"Zgodnie z ostatnimi zarządzeniami epidemicznymi, teatry i inne instytucje kultury od 15 maja 2021 r. mogą prowadzić swoją działalność +na świeżym powietrzu+ przy ograniczeniu liczebności widowni o połowę. Teatr Powszechny w Warszawie chce wykorzystać tę okazję do długo wyczekiwanego spotkania z widzami na żywo, dlatego na placu parkingowym przed wejściem głównym otwarta zostanie specjalna scena plenerowa" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, bilety na wydarzenia dostępne będą na miejscu, a także online na stronie internetowej: www.powszechny.com. "Po długiej przerwie do funkcjonowania w ogródku i na wynos wróci także kawiarnia Stół Powszechny" - napisano.

Zapowiedziano, ze działalność Sceny w Ogrodzie Powszechnym zainaugurują dwa pokazy "Filmów z epoki smogu" w reż. Michała Zadary (15 i 16 maja o godz. 20).

Przypomniano, że zestaw 7 etiud filmowych z udziałem aktorów Teatru Powszechnego (Arkadiusza Brykalskiego, Wiktora Logi-Skarczewskiego, Kariny Seweryn i Barbary Wysockiej) oraz aktorów występujących gościnnie (m.in. Danuty Stenki, Andrzeja Seweryna i Jerzego Treli) miał swoją premierę pół roku przed pandemią, w lipcu 2019 r. "Po premierowych pokazach na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, +Filmy+ wyruszyły w festiwalową podróż i zostały docenione przez międzynarodową widownię – twórcy otrzymali m.in. zespołową nagrodę w kategorii +best performances+ na Festiwalu WILDSound" - czytamy w informacji.

"Kolejną propozycją (20 maja o godz. 19) będzie spotkanie z aktorem Teatru Powszechnego, Wiktorem Logą-Skarczewskim oraz dr. hab. Danielem Przastkiem – tłumaczami książki +Metoda Lee Strasberga. Podręcznik ćwiczeń aktorskich+ Loli Cohen, wydanej przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Rozmowa, którą poprowadzi dr Paweł Sztarbowski, będzie połączona z czytaniem fragmentów książki w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego" - napisano.

Na 26 maja o godz. 19.30 zaplanowano pokaz plenerowej wersji spektaklu "Sprawiedliwość" w reż. Michała Zadary" -

Jak przypomniano, "na początek czerwca Wydawnictwo Żywosłowie przygotowuje premierę książki +Sprawiedliwość 1968-2018+, która będzie syntetycznym zbiorem informacji o całym projekcie teatralno-prawniczym koordynowanym przez Teatr Powszechny i Michała Zadarę – w publikacji oprócz scenariusza, znajdą się także materiały prawnicze, historyczne oraz wypowiedzi ekspertów". "Zarówno sama książka, jak i aktualny kontekst społeczno-polityczny nadają dodatkowych znaczeń spektaklowi, który miał swoją premierę w 50. rocznicę Marca '68" - podkreślono w informacji.

Źródło:

PAP