EN
07.08.2022, 12:37 Wersja do druku

Warszawa. Fluctuat nec mergitur. Archiwum domowe Zbigniewa Raszewskiego w Instytucie Teatralnym

fot. Paulina Myśliwiec

Dzięki uprzejmości Rodziny, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego otrzymał archiwum domowe Profesora. To nie tylko niezwykle cenna biblioteka, ale i pamiątki osobiste czy wyposażenie gabinetu. Wśród nich znajduje się słynny model żaglowca, wspominany przez uczniów i przyjaciół odwiedzających dom Zbigniewa Raszewskiego. Żaglowiec, zawieszony u sufitu gabinetu Profesora, przywoływał dewizę „Pamiętnika Teatralnego”: Fluctuat nec mergitur (Miotają nim fale, ale nie tonie). To właśnie o nim Józef Szczublewski napisał: „Mówiło się tu nieraz, że te żagle cicho pcha wiatr historii teatru”. Okręt zdobi również okładkę jednej z książek Raszewskiego, pośmiertnie wydanego zbioru „Mój świat”.

Żaglowiec dziś można podziwiać w bibliotece Instytutu Teatralnego, znajdzie się też na przygotowywanej na Urodziny Instytutu wystawie „Zbigniew Raszewski - z archiwum domowego” (otwarcie: 27 sierpnia; kuratorka: Magdalena Kulesza).

Dziś mija 30 rocznica śmierci Zbigniewa Raszewskiego, jednego z twórców polskiej teatrologii, Patrona Instytutu Teatralnego.

Źródło:

Materiał własny