Na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dostępna jest koncertowa wersja opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki, nagrana podczas 16. Festiwalu „Chopin i jego Europa” (2020).
„Hrabina miała powodzenie bezprzykładne”, pisał krótko po premierze w liście do Adama Zawadzkiego, oszczędny zawsze w słowach na swój temat, Moniuszko. Wprowadzona na scenę warszawskiego Teatru Wielkiego w 1860 roku pod batutą kompozytora, była – po Flisie – drugą operą, jaką Moniuszko ofiarował miastu, które stało się jego nowym domem. Już to zabawna, już to wzruszająca, opatrzona – jakże by inaczej! – jednoznacznym przesłaniem o prymacie prostoty, dobroci, szczerego uczucia, szczęścia rodzinnego i narodowych wartości nad hołdowaniem (obcym) modom, próżnością i pustotą życia tzw. socjety, jest inteligentną satyrą na przywary ówczesnego społeczeństwa, opowiedzianą najpiękniejszym muzycznym językiem.
Nieprzypadkowo właśnie po nią sięgnął na zaproszenie Instytutu Fabio Biondi; po sensacyjnych, entuzjastycznie przyjmowanych jego interpretacjach Halki i Flisa to właśnie Hrabina stała się kolejnym moniuszkowskim tytułem, któremu podarował nowe życie. Wystąpili soliści z Meksyku (Karen Gardeazabal w roli tytułowej!), Czech i Polski, orkiestra Europa Galante i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Hrabina po raz pierwszy w historii zabrzmiała podczas 16. Festiwalu Chopin i jego Europa na instrumentach historycznych, a wykonanie koncertowe na Festiwalu było – podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch oper – połączone z nagraniem; album CD ukaże się nakładem Instytutu.
***
Obsada:
Karen Gardeazabal – Hrabina (sopran)
Natalia Rubiś – Bronia (sopran)
Rafał Bartmiński – Kazimierz (tenor)
Mariusz Godlewski – Podczaszyc (baryton)
Jan Martiník – Chorąży (bas)
Nicola Proksch – Panna Ewa (sopran)
Krystian Adam – Dzidzi (tenor)
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Violetta Bielecka – Kierownik chóru
Europa Galante
Fabio Biondi – dyrygent