EN

14.04.2023, 09:55 Wersja do druku

Warszawa. „Gustaw Holoubek – koncert na 100!” w Teatrze Dramatycznym

21 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym odbędzie się wydarzenie „Gustaw Holoubek – koncert na 100!” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jerzego Machowskiego.

fot. mat. organizatora

„Sztuka nie jest ważniejsza od życia”

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka, zapraszamy do Teatru Dramatycznego na wieczór pełen przeżyć, wspomnień i zakulisowych anegdot. 

W programie wieczoru znajdą się fragmenty muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego oraz wspomnienia o Gustawie Holoubku – aktorze, reżyserze, dyrektorze, kibicu, społeczniku i przyjacielu, czytane przez wybitnych aktorów oraz – niejedna niespodzianka! 

“Sztuka nie jest ważniejsza od życia i trzeba mieć do niej dystans, nie można się w niej zatracać” – mawiał Gustaw Holoubek. A życie miał przebogate i “w życie”, i w sztukę. 

Urodził się w 1923 rok w Krakowie, gdzie w dzieciństwie grał w juniorskiej drużynie Cracovii. Tam, jeszcze przed wybuchem wojny, w I Państwowym Liceum i Gimnazjum im. B. Nowodworskiego zdał egzamin dojrzałości. W 1939 zaciągnął się do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej. Ujęty, w czasie osadzenia zachorował na gruźlicę – ta będzie do niego wracać później przez wiele lat. Zwolniony w 1940 podjął pracę w lokalnej gazowni. W 1945 rozpoczął naukę w Studiu Aktorskim przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Grał już epizodyczne role. 

W pierwszych latach kariery scenicznej grał na scenach krakowskich, później w Katowicach. To tam spotyka Władysława Woźnika, którego później nazywać będzie “pedagogiem, któremu zawdzięcza wszystko”. Tam też po raz pierwszy pełni funkcję kierownika artystycznego. Od 1958 na stałe wiąże się z teatrami warszawskimi – Polskim, Dramatycznym, Narodowym. Przez dziewięć lat – od 1971 do 1982 roku kierował Teatrem Dramatycznym. W 1982 zaangażowany ponownie do Teatru Polskiego, od 1989 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie osiem lat później został kierownikiem artystycznym. 

Setki ról – na deskach teatrów i na srebrnym ekranie, niewiele mniej w przedstawieniach Teatru Telewizji – ponad trzydzieści lat pracy pedagogicznej, działalność społeczna i polityczna… to wszystko nie sprawiło, by zgubił z oczu życie. 

Zawsze wiernie kibicuje swojej ukochanej Cracovii, stara się spełniać marzenia swoje i bliskich, jest serdecznym przyjacielem. Z Tadeuszem Konwickim tworzą nierozłączną parę, którą spotkać można w kawiarni wydawnictwa Czytelnik zawsze przy tym samym stoliku. Ze Stanisławem Dygatem – prowadzi nieskończone rozmowy telefoniczne. Odwiedza, bywa, uwielbia towarzystwo i czerpie z życia.

Organizator: Dom Spotkań z Historią 

Partnerzy: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria

Agnieszka Uścińska i Jerzy Machowski

Muzyka

Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego

OBSADA

Katarzyna Łochowska

Małgorzata Niemirska

Robert T. Majewski

Marian Opania

Krzysztof Szczepaniak

Mariusz Wojciechowski

Źródło:

teatrdramatyczny.pl
Link do źródła