EN

8.03.2024, 08:50 Wersja do druku

Warszawa. „Gusła” w reż. Grzegorza Brala na Festiwalu Nowe Epifanie

„Czemu jesteście zmieszani?” to hasło 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpoczął się 14 lutego i potrwa do 24 marca w Warszawie. W programie pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej oraz filmy. 

fot. Kamil Derda

13 marca w Teatrze Polskim w ramach Festiwalu Nowe Epifanie zaprezentowany zostanie spektakl „Gusła” w reż. Grzegorza Brala Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Spektakl „Gusła” powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła”, wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych, dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.

Grzegorz Bral podjął się wystawienia nowatorskiego dramatu muzycznego, odwołującego się ponadto do historii i polityki. Postacie-symbole są bowiem odbiciem sytuacji naszego kraju w erze rozbiorów – obrzęd pogrzebowy staje się, jak wyjaśnia sam Bral: „liturgią upadku i śmierci Polski oraz niebywałej tęsknoty”.

Spektakl jest sceniczną odsłoną widowiska, które latem 2023 zespół prezentował w wersji plenerowej na prestiżowym Fringe Festival w Edynburgu i został wyróżniony Lustrum Award.

Twórcy

Reżyseria i choreografia: Grzegorz Bral
Kostiumy: Adam Łucki
Muzyka: Maciej Rychły
Pianino: Daniel Grupa
Skrzypce: Kosma Müller
Światła: Piotr Pawlik
Charakteryzacja: Maria Kaczmarowska
Asystent reżysera: Katarzyna Kawalec
Inspicjent: Agata Gargulińska

Premiera: 15.01.2022
Czas trwania: 60 min (bez przerwy)
14+

Występują

Guślarz – Aleksander Podolak
Sowa, Starzec – Elżbieta Donimirska
Aniołek – Katarzyna Kawalec
Widmo Pana – Radosław Walenda
Dziewczyna, Pasterka – Romana Filipowska
Widmo-Upiór – Paweł Wydrzyński
Kruk – Joanna Koc
Pustelnik – Daniel Zawada
Upiór – James Malcolm

***

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do duchowej refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką. W 2024 roku organizatorzy wracają do prezentacji w programie najlepszych spektakli z ubiegłego sezonu teatralnego, podejmujących tematy duchowe, etyczne i religijne. „Czemu jesteście zmieszani?” to hasło 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie

Bilety można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz kasy teatrów.

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

Partnerzy – Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr IMKA, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Żeromskiego w Kielcach, Teatr Polski w Warszawie, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, kicket.com.

Matronat – Instytut Dobrej Śmierci 

Patroni medialni – TVP Kultura, TVP Warszawa, miesięcznik „Teatr”, Teatrologia.info, Teatralny.pl, E-teatr.

Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne