EN

15.02.2024, 11:19 Wersja do druku

Warszawa. Gordan Nikolić na 40-lecie Sinfonii Varsovii

Sinfonia Varsovia wystąpi ze skrzypkiem i dyrygentem Gordanem Nikoliciem 25 i 28 lutego w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie. W programie koncertów znalazły się dzieła Vivaldiego, Bacha, Brahmsa, Schönberga i Berga. Wydarzenia są częścią obchodów 40-lecia powstania orkiestry.

fot. mat. organizatora

Gordan Nikolić to serbski skrzypek-wirtuoz, wieloletni koncertmistrz London Symphony Orchestra (1997–2017), występujący regularnie jako dyrygent jej kameralnego składu, a obecnie dyrektor artystyczny amsterdamskiej Nederlands Kamerorkest (Netherlands Chamber Orchestra), profesor Guildhall School of Music and Drama w Londynie, Codarts w Rotterdamie oraz Hochschule für Musik w Saarbrücken. Jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych Tibora Vargi, Niccolò Paganiniego, Città di Brescia i Vaclava Humla. Tak jako dyrygent, jak i solista ma w zwyczaju prowadzić orkiestry od pulpitu. Podobnie będzie i tym razem. 

Program niedzielnego koncertu 25 lutego o 19:00 wypełni muzyka Johannesa Brahmsa. Zabrzmią wczesna I Serenada D-dur op. 11 oraz dojrzały Koncert skrzypcowy D-dur op. 77, złośliwie określany „koncertem przeciw skrzypcom”, tak ze względu na spore wymagania techniczne i wytrzymałościowe wobec solisty, jak i z powodu skomplikowanej faktury „symfonii z koncertującymi skrzypcami”. 

Koncert w środę 28 lutego o 19:00 połączy późny barok w dziełach Jana Sebastiana Bacha (Contrapunctus XIX z Kunst der Fuge w opracowaniu Luciano Berio) i Antonia Vivaldiego (Sinfonia h-moll al Santo Sepolcro) z wczesnym XX wiekiem, twórczością Arnolda Schönberga (Verklärte Nacht op. 4) i Albana Berga (Koncert skrzypcowy Pamięci anioła). W Koncercie skrzypcowym Albana Berga w roli dyrygenta wesprze solistę Gordana Nikolicia hiszpański kapelmistrz młodego pokolenia Alejandro Cantalapiedra, Holenderskiej Orkiestry Filharmonicznej i Holenderskiej Opery Narodowej.

Bilety w cenach 40–60 złotych oraz więcej informacji o obchodach 40-lecia Sinfonii Varsovii dostępne są na stronie: https://www.sinfoniavarsovia.org/40-lat-sinfonia-varsovia

***

W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od koncertów skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina z powstałą na tę okazję orkiestrą zbudowaną wokół rdzenia smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Zarządzający zespołem dyrektorzy Waldemar Dąbrowski i Franciszek Wybrańczyk złożyli wówczas Menuhinowi ofertę pokierowania orkiestrą, występującą od 1982 bez stałego dyrygenta, na co ten się skwapliwie zgodził. 

Niebawem zespół zaczął nosić nazwę Sinfonii Varsovii, uznając jednocześnie za swój akt założycielski trzy wspomniane koncerty 27 i 28 kwietnia 1984 w Filharmonii Narodowej. Przez lata z orkiestrą związały się wielkie osobowości, takie jak Marc Minkowski, Nigel Kennedy oraz Krzysztof Penderecki, który przez prawie ćwierć wieku współprowadził Sinfonię Varsovię jako jej dyrektor muzyczny, a następnie artystyczny. 

***

Niedziela, 25 lutego, 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa

Koncert symfoniczny

Wykonawcy:

Gordan Nikolić skrzypce, dyrygent

Sinfonia Varsovia

Program:

Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 [38’]

I. Allegro non troppo

II. Adagio

III. Allegro giocoso, ma non troppo vivace

przerwa

Johannes Brahms I Serenada D-dur op. 11 [49’]

I. Allegro molto

II. Scherzo: Allegro non troppo – Trio. Poco più moto

III. Adagio non troppo

IV. Menuetto I & II

V. Scherzo: Allegro – Trio

VI. Rondo: Allegro

Środa, 28 lutego, 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa

Koncert symfoniczny

Wykonawcy:

Gordan Nikolić skrzypce, dyrygent

Sinfonia Varsovia

Alejandro Cantalapiedra dyrygent

Program:

Antonio Vivaldi Sinfonia h-moll Al Santo Sepolcro RV169 [7’]

I. Adagio molto

II. Allegro ma poco

Arnold Schönberg Verklärte Nacht op. 4 na orkiestrę smyczkową [30’]

przerwa

Johann Sebastian Bach Contrapunctus XIX z Kunst der Fuge BWV 1080 (oprac. Luciano Berio) [8’]

Alban Berg Koncert skrzypcowy [22’]

I. Andante – Allegretto

II. Allegro, ma sempre rubato, frei wie eine Kadenz – Adagio

Źródło:

Materiał nadesłany