EN
16.02.2022, 09:58 Wersja do druku

Warszawa. Głosy nowej Białorusi - czytanie na żywo i dyskusja

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza na czytanie sztuki Andrieja Kurejczyka „Głosy nowej Białorusi”, w tłumaczeniu Jerzego Sygidusa i reżyserii Wojciecha Urbańskiego, które odbędzie się w poniedziałek 21 lutego o godz. 19.00 na Małej Scenie oraz będzie transmitowane online na Facebooku Teatru Dramatycznego.

fot. mat. teatru

Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem reżysera oraz gości specjalnych: Olgi Kovalkowej – białoruskiej opozycjonistki i działaczki oraz Sławomira Sierakowskiego – publicysty i socjologa, redaktora naczelnego „Krytyki Politycznej”. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek. Tłumaczenie na żywo: Sviatlana Kurs.

W sztuce "Głosy nowej Białorusi" Andriej Kurejczyk kontynuuje dokumentalną opowieść o ofiarach represji politycznej Aleksandra Łukaszenki. Zapoczątkowana w dramacie "Skrzywdzeni. Białoruś" reportażowa relacja z protestów i powyborczych wydarzeń, które miały miejsce w Mińsku i pozostałej części kraju, ponad rok później nabiera siły, ukazując konsekwencje społecznego buntu i obywatelskich działań wycelowanych we władze. Spośród 700 autentycznych relacji prześladowanych osób autor wybrał kilkanaście – tych najbardziej dotkliwych i przejmujących, ukazujących bezwzględny mechanizm kontrolowania i niszczenia przeciwników władzy.

Obsada: Magdalena Czerwińska, Anna Szymańczyk, Henryk Niebudek, Modest Ruciński, Kamil Szklany, Konrad Szymański, Karol Wróblewski

Słowo od autora:

Zazwyczaj, napisanie sztuki teatralnej wiąże się z mocnym pobudzeniem emocjonalnym, które to pozwala wyzwolić się fantazji twórczej, nieodzownej do artystycznego przeobrażania realnego świata. Wtedy ten realny świat – staje się jedynie pretekstem dla wyrażenia swoich idei, myśli i emocji. W tekście, który napotkacie poniżej – wszystko jest zupełnie inaczej. To pierwsza moja sztuka teatralna, w której całkowicie odstąpiłem od własnych prób autorskich, a także od jakichkolwiek zabiegów stylistycznych czy interpretacyjnych przedstawianych w mym tekście faktów. Czasami prawda nie wymaga niczego, poza tym, żeby ją wyrazić. Bywa, że nikt nie potrafi uczynić tego lepiej i trafniej niż pierwowzory bohaterów, którzy przeżyli sytuacje, jakich nie sposób sobie wyobrazić, nawet jak się ma bujną fantazję. Moja praca twórcza nad tym tekstem sprowadzała się w praktyce jedynie do obejrzenia i odczytania całych setek rozmaitych świadectw ofiar politycznego terroru na Białorusi i do wybrania spośród nich 14 głosów. Stworzona przez nie mozaika układa się, według mojego zamysłu, w jeden całościowy obraz tego, co miało miejsce. Ten tekst – to zbiorowa spowiedź kraju zbitego, zgwałconego i sponiewieranego na śmierć. Są to głosy ofiar brutalnej przemocy, głosy ciężko pokiereszowanych ludzi. Cały tekst składa się z wywiadów, listów uwięzionych przez reżim i mocno poturbowanych Białorusinów. Wszystkie imiona i nazwiska są oryginalne. Ich historie stanowią dokument. Dokument o historycznym znaczeniu.

Andriej Kurejczyk

Wstęp wolny. Zapisy na wydarzenie w kasie teatru: [email protected]; tel. 602 792 282.

Pula miejsc ograniczona.

Lin do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/1uwnu2bkZ

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne