EN

30.12.2021, 14:44 Wersja do druku

Warszawa. FINTIKLUSZKI - folkowe okruszki w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na "Fintikluszki – folkowe okruszki", czyli spektakl i warsztaty tworzenia lalek z Teatrem Małe Mi.

fot. mat. organizatora

16 stycznia o godz.12.00 wprost z Mazowieckiego Instytutu Kultury wyruszymy w teatralną podróż do krainy Dawno, Dawno Temu. FINTIKLUSZKI, to w języku mieszkańców tej krainy po prostu drobiazgi. To zabawne, błyskotliwe i wzruszające przypowiastki zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. W ten tajemniczy świat przeniesie nas przy pomocy tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni- Teatr Lalek Małe Mi. Po spektaklu zapraszamy na warsztaty teatralno-plastyczne tworzenia lalek ”MOTANEK”.

Finti... Co? Jak? Jakie trudne słowo! FINTIKLUSZKI, to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu, po prostu drobiazgi. Zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka… Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazujemy za pomocą różnych form Teatru Lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni brawurowo zaaranżowanych przez Karolinę Cichą. W teatralną podróż do krainy Dawno, Dawno Temu, z ogromnym zaangażowaniem wyruszają zarówno najmłodsi widzowie, jak i starsze rodzeństwo oraz ich opiekunowie.

Po spektaklu zapraszamy na warsztaty teatralno-plastyczne tworzenia lalek ”MOTANEK”.

Według tradycji starosłowiańskiej lalki „MOTANKI” mają magiczną moc spełniania życzeń. Podczas wykonywania lalki bardzo ważna jest intencja. Prosimy lalkę o spełnienie dla nas jakiegoś życzenia. Tak samo postępuje się, gdy Motankę komuś prezentujemy – dając ją, można pomyśleć o życzeniu dla osoby, dla której jest przeznaczona. Obdarowany też może poprosić o spełnienie swojej prośby. Lalki tworzy się z resztek materiałów, ubrań, nici, włóczek i sznurków, bez użycia igły.

Warsztaty dla dzieci i ich opiekunów składają się z dwóch części:

- Teatralna rozgrzewka wyobraźni. Ćwiczenia integrujące grupę, rozluźniające, budzące kreatywność.

- Praca z rekwizytem teatralnym: Po zapoznaniu się z kilkoma prostymi zasadami, którymi trzeba się kierować robiąc taką lalkę uczestnicy warsztatów tworzą Motanki dzieląc się swoimi myślami i marzeniami.

Fintikluszki – folkowe okruszki

Spektakl i warsztaty tworzenia lalek, Teatr Małe Mi

16 stycznia (nd) 12.00 | Scena Młodego Widza

Bilety 15 zł; zapisy na warsztaty [email protected]

Spektakl dla dzieci: od 3. roku życia

Czas trwania spektaklu – 45 min.(bez przerwy)

Wydarzenie dostępne z pętlą indukcyjną.

Źródło:

Materiał nadesłany