EN

22.10.2020, 11:49 Wersja do druku

Warszawa. Filmowi twórcy w teatrze lalek dla dzieci

Warszawski Teatr Baj zaprosił do współpracy profesjonalnych twórców filmowych, aby stworzyli spektakl online w zupełnie nowej jakości. Scenariusz zainspirowany został autobiograficznym wątkiem Baja – czyli długo oczekiwaną przeprowadzką, po trwającym trzy lata generalnym remoncie siedziby Teatru. W najbliższy piątek 23 października o godz. 10.00 wszyscy będą mogli wziąć udział w premierze „Muzeum skarbów” w reż. Anety Wróbel.

proj. Monika Urbaniak

Spektakl, film, serial – każde z tych określeń pasuje do premierowej produkcji Teatru Baj. Nietypową formę wymogła nietypowa sytuacja, w której znaleźliśmy się wszyscy. Jednak nie typologia jest tu najważniejsza. „Muzeum skarbów” od początku września widzowie mogli bezpłatnie oglądać w odcinkach dostępnych online. Od najbliższego piątku przedstawienie będzie dostępne także w wersji pełnometrażowej.

Głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w Pracowni Lalek. I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Traf chce, że Teatr szykuje się właśnie do przeprowadzki, a Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć Serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…

Andrzejek za pośrednictwem Wrót Pamięci przenosi się w przeszłość i odwiedza różne bajki, w których spotyka dawnych, ulubionych bohaterów dziecięcej widowni Teatru Baj. Czy ze wszystkimi się zaprzyjaźni? Czy pomogą mu odnaleźć Serce Muzeum? A może pozna więcej teatralnych tajemnic? 

Zanim pojawi się możliwość odwiedzenia wyremontowanego, zabytkowego i niezwykle okazałego gmachu Teatru Baj przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie, wszyscy będą mogli zajrzeć do jego archiwów i poczuć zupełnie nietypową magię teatru w wybranym przez siebie miejscu seansu. 

Spektakl łączy tradycję i historię, zarówno Teatru Baj, jak i polskiego teatru lalek, ze współczesnością. Języki wyrazu, elementy rzemiosła i różne techniki animacji spotykają się z dzisiejszym językiem filmu. Piękne zdjęcia, precyzyjny montaż i subtelna kolorkorekcja podkreśliły walory tradycyjnych form teatru lalkowego.

Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Aneta Wróbel – autorka sztuk teatralnych, scenariuszy filmów fabularnych, seriali, musicali, słuchowisk radiowych. Zdjęcia zrealizował Wojciech Suleżycki - autor zdjęć do filmów i seriali fabularnych, spektakli telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Montaż wykonał Jakub Motylewski - twórca filmowy i teatralny. Laureat nagrody Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2019 za montaż spektaklu "Wesele" w reż. W. Kostrzewskiego oraz wielokrotnie nagradzany w kategorii montaż na Festiwalu Teatroteka FEST 2017, 2018 i 2020. Za Korekcję barwną odpowiadała Aleksandra Kraus - wykonała setki korekcji barwnych do filmów fabularnych, dokumentalnych, reklam oraz seriali telewizyjnych. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami i operatorami polskiej kinematografii m.in. Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Witoldem Sobocińskim, Pawłem Edelmanem, Jerzym Zielińskim, Jackiem Petryckim i wieloma innym. Muzykę skomponował Marcin Albert Steczkowski. Na ekranie pojawili się natomiast doświadczeni i wyjątkowi aktorzy Teatru Baj.

Spektakl będzie dostępny także z audiodeskrypcją i napisami w języku polskim i angielskim.

„Muzeum skarbów” finansowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne