EN

4.11.2024, 14:44 Wersja do druku

Warszawa. Dwa premierowe spektakle Michała Zadary w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Michał Zadara, CENTRALA i Instytut Prawa Performatywnego realizują w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dwa premierowe spektakle – Sytuacja Graniczna oraz Smutna Rzeka – które ukazują unikalne podejście do teatru, performansu i prawa.

Sytuacja Graniczna analizuje kryzys praworządności na granicy polsko-białoruskiej, badając konsekwencje działań polskich służb i wpływ polityki granicznej na całe państwo. Smutna Rzeka natomiast opowiada o ekologicznej katastrofie na Odrze w 2022 roku, przyglądając się mechanizmom i osobom odpowiedzialnym za zanieczyszczenie rzeki oraz przedstawiając sądową walkę o nagrodę za ujawnienie osób odpowiedzialnych.

Premiera Sytuacji Granicznej odbędzie się 27 listopada 2024 roku - pokazy o 18.00 i 20.00

Premiera Smutnej Rzeki odbędzie się 30 listopada 2024 roku - pokazy o 18.00 i 20.00

Smutna Rzek

spektakl Michała Zadary o zatruciu Odry w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

30 listopada 2024 roku, o 18.00 i 20.00, w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), odbędą się premierowe pokazy sztuki dokumentalnej Smutna Rzeka w reżyserii Michała Zadary. Występują Dominik Strycharski i Barbara Wysocka.

Spektakl opowiada o ekologicznej katastrofie, która dotknęła Odrę w 2022 roku. Bada mechanizmy i osoby odpowiedzialne, których czyny i zaniedbania doprowadziły do katastrofy.

Smutna Rzeka opowiada także historię sądowej batalii o milion złotych, którą twórcy spektaklu wytoczyli przeciwko państwu polskiemu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w 2022 roku nagrodę za wskazanie osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenie rzeki. W trakcie przygotowań do spektaklu takie osoby zostały zidentyfikowane i policja została o ich czynach i zaniedbaniach poinformowana. Państwo nie wypłaciło nagrody – więc twórcy spektaklu pozwali państwo.

Tytuł spektaklu nawiązuje do pieśni Fryderyka Chopina, która jest tematem muzycznym wykorzystanym w spektaklu.

Spektakl Smutna Rzeka jest projektem Instytutu Prawa Performatywnego, którego celem jest traktowanie sztuki jako katalizatora zmiany społecznej. Poprzednie projekty zespołu to Odpowiedzialność (2022), poświęcona kryzysowi migracyjnemu, oraz Cisza (2023) - o zbrodniach wojennych. IPP zrzesza osoby zajmujące się zawodowo prawem, aktywizmem, dziennikarstwem, teatrem i sztuką, by używając narzędzi artystycznych i prawnych, zrozumieć rzeczywistość i wpłynąć na nią.

IPP jest projektem CENTRALI – organizacji powołanej przez artystów i menedżerów kultury, aby realizować projekty na pograniczu różnych dziedzin. CENTRALA realizowała już w Muzeum Sztuki Nowoczesnej projekty Anty-Edyp (2010), 10 Politycznych Piosenek (2013) oraz Szapocznikow. Stan Nieważkości (2017).

Premiera spektaklu Smutna Rzeka odbędzie się 30 listopada 2024 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i zostanie pokazany dwukrotnie: o godzinie 18:00 i 20:00. Występują: Barbara Wysocka i Dominik Strycharski. Reżyseruje Michał Zadara, autorem scenariusza jest Instytut Prawa Performatywnego.

Sytuacja Graniczna 

spektakl Michała Zadary w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Sytuacja Graniczna analizuje nieustający kryzys praworządności na granicy polsko-białoruskiej. Spektakl bada prawne i humanitarne konsekwencje działań polskich służb w strefie przygranicznej, ukazując, jak polityka na granicy wpływa na całe państwo.

Łącząc elementy teatru i analizy prawnej, spektakl tworzy przestrzeń refleksji nad rolą przepisów, stanem praworządności oraz odpowiedzialnością państwa za prawa migrantów.

Spektakl Sytuacja Graniczna to projekt Instytutu Prawa Performatywnego, którego celem jest traktowanie sztuki jako katalizatora zmiany społecznej.  Poprzednie projekty zespołu to Odpowiedzialność (2022), poświęcona kryzysowi migracyjnemu, oraz Cisza (2023) - o zbrodniach wojennych i międzynarodowej sprawiedliwości. IPP zrzesza osoby zajmujące się zawodowo prawem, aktywizmem, dziennikarstwem, teatrem i sztuką, by używając narzędzi artystycznych i prawnych, zrozumieć rzeczywistość i wpłynąć na nią.

IPP jest projektem CENTRALI – organizacji powołanej przez artystów i menedżerów kultury, aby realizować projekty na pograniczu różnych dziedzin. CENTRALA realizowała już w Muzeum Sztuki Nowoczesnej projekty Anty-Edyp (2010), 10 Politycznych Piosenek (2013) oraz Szapocznikow. Stan Nieważkości (2017).

Premiera spektaklu Sytuacja Graniczna odbędzie się 27 listopada 2024 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie zostanie pokazany dwukrotnie: o godzinie 18.00 i 20.00. Występują: Mateusz Janicki, Maja Ostaszewska i Barbara Wysocka. Reżyseruje Michał Zadara, autorem scenariusza jest Instytut Prawa Performatywnego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne