EN

30.07.2021, 14:13 Wersja do druku

Warszawa. Druga edycja autorskiego programu Audioteki "Usłysz kulturę"

Inne aktualności

W ramach drugiej edycji programu Audioteki "Usłysz kulturę" scenopisarze, reżyserzy, twórcy autorskich treści będą odpowiadali na "Wezwania" i zgłaszali pomysły na scenariusze we wskazanym gatunku literackim. Pierwsze z nich dot. produkcji familijnej. Zgłoszenia do 12 sierpnia.

"Usłysz kulturę" to autorski program Audioteki, którego celem jest wsparcie m.in. scenarzystów, reżyserów i reportażystów w finansowaniu i realizacji autorskich produkcji audio od strony technicznej. Podczas pierwszej edycji "Usłysz kulturę" w ciągu 13 miesięcy wpłynęło 418 zgłoszeń. Tegoroczną edycję charakteryzuje zupełnie nowa formuła oparta na "Wezwaniach".

- Co kilka miesięcy wraz z wybranym partnerem będziemy ogłaszać "Wezwanie" – czyli zapotrzebowanie na pomysły scenariusza w danym gatunku czy temacie. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybierzemy maksymalnie 10 najlepszych, a ich autorzy zostaną nagrodzeni spotkaniem ze script-doctorem. Zwycięzcom zaproponujemy realizację projektu – poinformowała Klaudia Grzesiak, kierownik ds. pozyskiwania contentu, Audioteka.

Na pierwsze "Wezwanie" twórcy programu wybrali scenariusz produkcji familijnej.

- Wśród wielu angażujących i niebanalnych zeszłorocznych aplikacji, najwięcej produkcji powstało właśnie w tej kategorii. Dlatego też, widząc duży potencjał rynkowy tego typu realizacji w formacie audio, na pierwsze "Wezwanie" wybraliśmy właśnie historie familijne. Z pełnym przekonaniem zdecydowaliśmy, aby to właśnie one otwierały serię "Wezwań" nowej edycji programu – dodała Monika Bazdyga, szefowa marketingu Audioteki.

Autorzy programu zapewniają, że każdego z nagrodzonych twórców wesprą od strony merytorycznej i technicznej tak, aby finalnie powstał wyjątkowy i oryginalny produkt. Wskazują, że aby zrealizować swój projekt wystarczy otwarty umysł i koncepcja świetnej historii.

- Chcemy wykorzystać nasze 13-letnie doświadczenie w branży, aby móc wspierać rozwój rynku i nowych talentów. Dlatego też, przejmujemy na siebie całkowicie kwestie techniczne, takie jak realizację audiobooka lub innej formy audio. Oferujemy również wsparcie w kwestii praw autorskich, zorganizowania studia nagraniowego, znalezienia reżysera do projektu lub obsady. Oferujemy przestrzeń do pracy. Zapraszamy zarówno profesjonalnych scenarzystów, jak i osoby trudniące się scenopisarstwem amatorsko, do zmierzenia się ze swoimi wizjami oraz do dzielenia się talentem. Jesteśmy otwarci na wszelkie, nawet bardzo zwariowane pomysły i z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia – wyjaśnia Aleksandra Dąbrowska, szefowa produkcji Audioteki.

Organizatorzy podkreślają, że pierwsza edycja "Usłysz kulturę" - "cieszyła się ogromnym powodzeniem". "Wybranych zostało 21 autorskich scenariuszy, a dziewięć zrealizowanych na ich podstawie produkcji, jest dostępnych w aplikacji Audioteki. Wśród nich, znalazł się pierwszy w Polsce audiomusical Jestem, kim chcesz w reżyserii Bartka Szpaka z zespołem Teatru Muzycznego Roma, Lodowa przełęcz, czyli zakopiański audioserial z aktorami Teatru Witkacego, podcast Adama Śmiałka Towary modne, a także audioreportaż Ewy Stusińskiej Miła robótka".

Wszyscy zainteresowani odpowiedzią na "Wezwanie" familijne mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 12 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone w połowie października.

Temat nowego "Wezwania" zostanie ogłoszony jesienią.

Audioteka zachęca do obejrzenia bezpłatnych webinarów, dostępnych na stronie projektu.

Partnerem akcji jest StoryLab Pro.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne