„Gombrowicz. Ja. Europejczyk” – debata pod takim tytułem odbędzie się 24 września w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarówno debata, jak i przygotowywana wystawa wpisują się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Gombrowiczowskiego, ustanowionego przez Senat RP w związku ze 120. rocznicą urodzin autora „Ferdydurke”.
Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego książki przełożone zostały na 40 języków. Obok Sienkiewicza, Tokarczuk, Szymborskiej czy Lema jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów; jest jednocześnie najczęściej wystawianym na świecie polskim dramatopisarzem. W 1967 roku Witold Gombrowicz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wydawców, Prix Formentor, nazywaną wówczas „małym Noblem”. Nazwisko Gombrowicza czterokrotnie – w latach 1966, 1967, 1968 oraz 1969 znalazło się na liście kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jego twórczość, stawiając w centrum człowieka i jego relacje ze sobą, z innymi i ze światem, posługując się groteską, ironią, wpisuje się w najważniejsze poszukiwania i prądy dwudziestowiecznej myśli literackiej i filozoficznej.
W dyskusji, która odbędzie się w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28, sala nr 5, I piętro) wezmą udział Małgorzata Smorąg-Goldberg (Sorbonne Université), Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej UW), Janusz Margański (historyk literatury, tłumacz) oraz Paweł Rodak (Instytut Kultury Polskiej UW). Uczestnicy debaty będą szukać odpowiedzi na pytania, na ile twórczość Gombrowicza wpisuje się w pejzaż światowej kultury, na ile jest w niej obecna, jaka rolę odegrało jego pisarstwo we współtworzeniu dyskursu kulturowego Europy lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych i kreowaniu sfery intelektualnej tamtego czasu. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, która prezentowana będzie od 25 września do 13 listopada 2024 roku.
Honorowy patronat: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.
Organizator: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oddział Muzeum Literatury w Warszawie.
Partner: Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.