EN

21.06.2022, 09:05 Wersja do druku

Warszawa. Czerwcowe pokazy „Libido romantico” w STUDIO teatrgalerii

W swoim najnowszym spektaklu nagradzany zespół Teatru 21, inspirując się poezją Adama Mickiewicza, opowiada o miłości, seksualności, niepełnosprawności i społecznemu wykluczeniu. Czerwcowe pokazy „Libido romantico” w reż. Justyny Wielgus odbędą się w dniach 25-27 czerwca w Teatrze Studio.

fot. Wojtek Kaniewski/ mat. teatru

"Libido romantico" to najnowsza premiera Teatru 21 – nagrodzonego Paszportem POLITYKI zespołu teatralnego, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Najnowsza produkcja inspirowana jest "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza, których premierze 200 lat temu towarzyszył skandal obyczajowy i niepokój społeczny. Mickiewicza oskarżono o niemoralność i perwersyjność. Przemówił językiem grupy o najniższym statusie społecznym, oddając jej prawo do ucieleśnienia jej fantazji i pragnień. Przepełnione erotyzmem, zmysłowością, miłosnym szaleństwem teksty spełniały rolę emancypacyjną, stając się manifestem nowej wrażliwości, znosząc hierarchie klasowe i postulując demokrację uczuć. „Balladami i romansami" Mickiewicz wprowadził nowe, niedopuszczane społecznie obrazy, które uderzyły z całą mocą w mieszczańską pruderyjność. Czy jego teksty dziś mogą wywołać podobny niepokój? W „Libido romantico” aktorzy i aktorki, twórcy i twórczynie rzucają wyzwanie współczesnemu społeczeństwu.

„Osoby z niepełnosprawnością, a szczególnie niepełnosprawnością intelektualną są zaklęte w figurze dziecka, któremu nie daje się prawa nawet pomarzyć o dorosłości. W tym spektaklu pragniemy oddać aktorom i aktorkom Teatru 21 prawo do opowiedzenia o własnych uczuciach, emocjach, pragnieniach z pozycji bohaterów i bohaterek romantycznych anno domini 2022.” – mówi Justyna Lipko-Konieczna, dramaturżka „Libido romantico”.

„Zależy nam, by Ballady i romanse Adama Mickiewicza w interpretacji aktorów i aktorek Teatru 21, stały się papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych skoncentrowanych wokół sfery uczuć i niepełnosprawności, w tym przede wszystkim niepełnosprawności intelektualnej. Czy powiemy dziś jako społeczeństwo za romantykami, że wszyscy mamy prawo do praktykowania demokracji uczuć, czy ktoś z tej sfery jest jednak wyłączony i dlaczego?” – dodaje Justyna Wielgus, reżyserka spektaklu.

Pokazy spektaklu "Libido romantico" zaplanowane są na 25 czerwca o godz. 15.30, 26 czerwca o godz. 14.00 oraz 27 czerwca o godz. 19.00. Przedstawienie wystawiane jest gościnnie na małej scenie Teatru Studio (Plac Defilad 1, Warszawa). Widzowie sami decydują o tym ile zapłacą za bilet na to wydarzenie (minimalna cena to 20 zł). Bilety można kupić na stronie teatrstudio.pl oraz stacjonarnie w Teatrze Studio, w godzinach otwarcia kasy (płatność gotówką lub kartą płatniczą). Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na statutową działalność Teatru 21 oraz na remont jego pierwszej siedziby i otwarcie Centrum Sztuki Włączającej. Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów od 16. roku życia. 

***

W scenariuszu użyto tekstów ballad Adama Mickiewicza: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świtezianka", „To lubię”, „Do taty", „Rękawiczka”, „Rybka". Scenariusz powstał na podstawie improwizacji aktorów i aktorek Teatru 21: Mai Kowalczyk, Daniela Krajewskiego, Barbary Lityńskiej, Aleksandra Orlińskiego, Aleksandry Skotarek, Magdaleny Świątkowskiej oraz występującego gościnnie Remigiusza Kijaka. 

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 roku stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne