EN
6.08.2021, 08:15 Wersja do druku

Warszawa. Ciało/Umysł od dziś

6-8 sierpnia zapraszamy do sieci na pierwsze wydarzenia 20. Festiwalu Ciało/Umysł, czyli weekend z cyklem „Prosto z wnętrza” na e-Scenie C/U.

fot. mat. organizatora

Na naszych profilach FB i YT pokażemy portrety trojga choreografów, którzy przygotowują premiery na październikową odsłonę Festiwalu w STUDIO teatrgalerii, U-jazdowskim i Komunie Warszawa. Dziennikarka Anna Sańczuk rozmawiała z twórcami o ich życiu artystycznym, inspiracjach i procesie pracy nad spektaklami. Odwiedziliśmy też z kamerą pierwsze próby, by podejrzeć, „jak to się robi”.

6.08 Edyta Kozak opowie o tym, co doprowadziło do decyzji o zrobieniu premiery „Na 4 – Terra Incognita” i o procesie, jaki temu towarzyszy. To praca inspirowana choreografią “Na 4”, stworzoną przez Kozak dla Teatru Tańca NEI. Po dwudziestu pięciu latach od premiery artystka wraca, aby dokończyć spektakl i przyjrzeć się choreografii sprzed lat wraz z młodą generacją tancerzy. Co wyniknie z przeszukiwań archiwum ciała i zderzenia z młodością? To jest ta terra incognita, którą eksploruje Kozak, a my jako widzowie będziemy odkrywać w październiku w STUDIO teatrgaleria.

https://bit.ly/3rVVZPM


7.08 Jacek Przybyłowicz zdradzi nieco szczegółów dotyczących swojej premiery „Humani corporis fabrica – słuchowisko choreograficzne”. To swego rodzaju traktat o tkance ciała ludzkiego. Spektakl na dwóch dojrzałych tancerzy – Grzegorza Pańtaka i Ryszarda Kalinowskiego oraz charyzmatyczny głos Andrzeja Chyry, który opowiada o początkach anatomii i badań nad ciałem. Bo cielesność, ciało ludzkie i zmiany w nim zachodzące to punkt wyjścia do „Humani corporis fabrica”. Choreograf opowiada o swojej pracy z perspektywy „przed pierwszą próbą”, ale także o swojej drodze artystycznej, przeciekawej karierze i snuje fantazje o sequelu na 40. edycję festiwalu C/U.
https://bit.ly/3fz9D6q

8.08 Magda Jędra opowie, jak łączy pracę choreografki i tancerki z fascynacją światem roślin. Droga przez naukę rozpoznawania drzew, zbieranie roślin dla ich witalnych kosmetycznych mocy i zgłębianie botanical body doprowadziła ją do zatrzymania się na chwastach, a te trafiły do tytułu nowopowstającego spektaklu „Złe ziele”. Choreografka, wraz z dramaturżką Anką Herbut przyglądają się temu, jak człowiek walczy z miejskimi chwastami, a im bardziej z nimi walczy, tym bardziej one się wzmacniają.
https://bit.ly/3ir6do6

fot. mat. organizatora

A od 14.08, co sobota, na e-Scenie - cykl podcastów pod redakcją Julii Hoczyk. Zaproszeni autorzy snują refleksje na temat C/U z perspektywy czasu i osobistych zainteresowań. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu.

Alicja Müller - o przełamywania tabu. Katarzyna Słoboda - o odbiorze tańca na poziomie kinetycznym. Magdalena Przybysz - o spektaklach z wątkami polityczno-społecznymi. Anna Królica - o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca. Na koniec Julia Hoczyk wspomina ważne dla siebie spektakle z perspektywy krytyczki od dawna towarzyszącej festiwalowi. Teksty w październiku ukażą się także w gazecie festiwalowej.

20. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

6.08-17.10.2021, Warszawa + online

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Finansowanie: Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
patroni medialni - Radio Tok FM, TVP Kultura, Didaskalia, Miesięcznik Teatr, Magazyn Szum, NotesNa6Tygodni, Magazyn Taniec, E-teatr, Teatrologia.info, Teatralny.pl, Stronataca.pl

www.facebook.com/cialoumysl
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne