Spektakle Narodowego Starego Teatru, Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz „Wypióra” z Magdą Boczarską zaprezentuje m in. jesienna odsłona festiwalu Polska w IMCE w Warszawie.
„Pewnego długiego dania” z Narodowego Starego Teatru z Krakowa wg klasyka amerykańskiego dramatu Eugene’a O’Neilla w reżyserii Luka Percevala, gwiazdy europejskiej teatru to spektakl uznany za jeden z ważniejszych w kilku ostatnich latach, wielokrotnie nagradzany. To wstrząsająca zbiorowa kreacja o ludziach teatru m. in. z udziałem Małgorzaty Zawadzkiej i Romana Gancarczyka, ukazująca rodzinę uwikłaną w koszty sławy, miłości i nałogów (pokazy 8 i 9 listopada, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy).
Stary Teatr z Krakowa pokaże również „Strasznie śmieszne” z udziałem Doroty Segdy i Zbigniewa W. Kalety w reżyserii Ewy Kaim na podstawie sztuki Freda Apke „Okropnie smutne”. On i Ona spotykają się, żeby się pośmiać, jednak śmiech może kryć również poważne sprawy (18 i 19 grudnia, IMKA – Scena Kocjana).
Z kolei Agnieszka Przepiórska, znana z wielu cenionych i nagradzanych monodramów, zagra Wisławę Szymborską w spektaklu Teatru im. Słowackiego w Krakowie „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” Piotra Rowickiego w reżyserii Agnieszki Gryszkówny. Agnieszce Przepiórskiej partneruje Antoni Milancej (8.12, Teatr IMKA – Scena Kocjana).
Andrzeja Chyrę, Kamilę Baar i Zdzisława Wardejna będzie można zobaczyć w cyklu monodramów Tomasza Mana „Błękitne oczy pełne miłości”, „Miłości” i „Nieczystość” (11 i 12.12, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”).
23 i 24 października odbyły się festiwalowe pokazy „Wypióra” z udziałem Magdy Boczarskiej, Mateuszem Banasiukiem i Oskarem Hamerskim na podstawie książki Grzegorza Uzdańskiego, nominowanej do Paszportu Polityki. Reżyseria Paweł Świątek. To arcyzabawna rzecz o spotkaniu dzisiejszych hipsterów z wampirem Adamem Mickiewicza.
Przypomnijmy, że wiosną Festiwal Polska w IMCE zaprezentował „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo żałuję” Mateusza Pakuła w jego reżyserii.
Wszystkim pierwszym pokazom towarzyszą spotkania i rozmowy z artystami.