10.10.2019 Wersja do druku

Warszawa. Brakuje funduszy na kulturę

Pana rząd znacząco uszczuplił dochody Warszawy. Proszę zatem o wsparcie z budżetu państwa miejskich inwestycji o charakterze ponadlokalnym - napisał Rafał Trzaskowski do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wszystkie zmiany podatkowe to ponad 800 mln zł rocznie mniej w kasie miasta. Dodajmy do tego zwiększone o kolejne 137 mln zł janosikowe dla biedniejszych gmin, zmiany w składkach ZUS, 450 mln zł na reformę edukacji. Razem daje to kwotę 1,5 mld zł mniej w budżecie Warszawy - mówi w rozmowie ze "Stołeczną" prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Przyznaje, że trwa dobra koniunktura gospodarcza i rosną wpływy z podatków. Zaznacza jednak, że nie rekompensuje to ubytków spowodowanych decyzjami rządu PiS. - Jesteśmy w plecy ponad miliard rocznie. Dlatego napisałem list do premiera: skoro zabieracie pieniądze, dajcie rekompensatę - oczekuje prezydent. "Pragnę zwrócić uwagę, że zaproponowane przez kierowaną przez Pana Radę Ministrów zmiany w systemie podatkowym (m.in. obniżenie stawki PIT, podwyższenie kosztów uzyskania przychodów i zwolnienie z podatków osób do 26. roku życia) uszczuplają w sposób znaczący dochody budżetu m.st. Warszawy. Co za tym i

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Prezydent Warszawy pisze list do premiera. "Jesteśmy w plecy ponad miliard rocznie. Skoro zabieracie pieniądze, dajcie rekompensatę"

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza - Stołeczna online

Autor:

Michał Wojtczuk

Data:

10.10.2019

Tematy w toku