EN
6.10.2022, 10:52 Wersja do druku

Warszawa. „Boska farma” - premiera czytania performatywnego TERAZ POLIŻ

Jeden z dwóch zwycięskich projektów OPEN CALL IDOLKI 2022, „Boska farma” Agnieszki Nasierowskiej, będzie miał swoją premierą już 9 października o godz. 19.00 w warszawskiej klubokawiarni Chmury. W projekcie udział biorą aktorki grupy artystycznej TERAZ POLIŻ.

fot. mat. teatru

"Boska farma" to czytanie performatywne nawiązujące do reality show i trendów z Instagrama, pokazujące ten świat od kulis. To współczesna satyra na taśmowe wytwarzanie celebrytów i bóstw. Ludzie stają się znani z tego, że są znani. Coraz łatwiej jest zostać instant idolką. Projekt żongluje konwencjami telewizyjnymi, internetowymi, które zderzają ze sobą trendy, by w satyryczny sposób pokazać absurdy współczesnego świata. Bo przecież najlepszym zwierciadłem człowieka są zdjęcia zgromadzone na jego feedzie.

- W Internecie jak na grządce hodują się bóstwa naszej rzeczywistości – wypasione profile sytych instagramerek. Te w pocie czoła pną się ku górze rankingów, na sam szczyt słupków popularności, w końcu "sky is the limit". Influencerki są jak armia klonów Kardashianek, przybywają z przyszłości, gdzie ciała są idealnie gładkie, warzywa same mielą się na zdrowie smoothie, a reklamodawcy dobijają się do okien Windowsa - mówi Agnieszka Nasierowska, autorka i reżyserka tekstu. - "Boska farma" tylko z pozoru jest idyllą, tak naprawdę to pole wiecznego agonu, gdzie jak na arenie postaci każdego dnia toczą zaciekłą walkę o popularność. Instant Gwiazdy szybko tracą blask, dlatego stale muszą performować – inaczej pochłania je czarna dziura Internetu, a tu jest już tylko zapomnienie. I tak Influencerki uwięzione w koszmarze konieczności ciągłego występowania, wytaczają swoje największe działa: w ruch idą photoshop i skalpel – te wprawiają nieidealne ciała w ruch, zaczyna się taniec dryfujących wirtualnie nóg, pośladków i ud, festiwal podskakujących tipsów, doczepów i przeszczepów. W końcu każda popularność ma swoje kulisy.

***

OPEN CALL IDOLKI 2022 / TERAZ POLIŻ skierowany był do wszystkich twórców i twórczyń performatywnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Motywem przewodnim były gwiazdy i ikony popkultury.

Temat idolek z perspektywy TERAZ POLIŻ jest lustrem, nie tylko codziennego życia, ale także wyborów artystycznych, ego, współczesnych społecznych relacji. Idolki przewijają się w pracach grupy nieustannie, począwszy od jej ikony: Świrszczyńskiej, czy Hercówny, po Beyonce i młode gwiazdy instagramowej rzeczywistości. Idolka jest nie tylko konkretną figurą, ale też rodzajem więzi wytworzonej w wyniku wybuchowej mieszanki kultury, rozrywki i religii (ze szczyptą marketingu!) i doprowadzającej do wyobrażenia, w którym dochodzi do współdzielenia z idolką świadomości i tożsamości.

IDOLKI to projekt w ramach cyklu "Córy warszawskie" realizowanego jako regularna działalność TERAZ POLIŻ w Warszawie, współfinansowanego przez m.st. Warszawa

Boska farma

Tekst i reżyseria: Agnieszka Nasierowska

Kostiumy: Agata Koschmieder

Opracowanie muzyczne: Simona Kasprowicz

Obsada: Dorota Glac, Marta Jalowska, Kamila Worobiej

Produkcja: Simona Kasprowicz

Plakat: Dorota Glac

Promocja: Edyta Bach/ iPublicity

Materiały do odsłuchania

Źródło:

Materiał nadesłany