EN

1.09.2021, 14:16 Wersja do druku

Warszawa. Artur Tyszkiewicz nowym dyrektorem Teatru Ateneum

Nowy sezon teatralny przyniósł zmiany w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Funkcję dyrektora Teatru objął Artur Tyszkiewicz, reżyser teatralny.

fot. Jacek Poremba

TEATR ATENEUM ZAWSZE BYŁ TEATREM AUTORA I AKTORA

Artur Tyszkiewicz jest reżyserem teatralnym. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1997). W czasie studiów był asystentem Erwina Axera i Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym. W latach 2011-2016 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Współpracował z Teatrem Narodowym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Lalka i Teatrem Imka. W Teatrze Ateneum wyreżyserował Shitza Levina, Rzeźnię Mrożka, Trans-Atlantyk Gombrowicza, Dwór nad Narwią Rymkiewicza. Reżyserowane przez niego spektakle były nagradzane na wielu festiwalach teatralnych.

Dla mnie Teatr Ateneum był zawsze teatrem autora i aktora. To jest taki rodzaj teatru, który lubię i sam uprawiam. Uważam, że zespół aktorski Teatru Ateneum jest wspaniały i będzie podstawowym medium rozmowy z widzem – mówi Artur Tyszkiewicz, Dyrektor Teatru Ateneum.

PLANY NA SEZON TEATRALNY 2021/2022

11 września odbędzie się premiera na żywo spektaklu Ława przysięgłych Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty.Spektakl był prezentowany tylko online ze względu na pandemiczne zawirowania. W obsadzie: Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz/ Dariusz Wnuk, Tomasz Kozłowicz, Janusz Łagodziński, Magdalena Schejbal, Grzegorz Damięcki, Dorota Nowakowska/ Katarzyna Łochowska, Bartłomiej Nowosielski, Tadeusz Borowski.

W grudniu Teatr Ateneum zaprosi widzów na prapremierę tekstu Długie życie Rafała Wojasińskiegow reż. Waldemara Modestowicza. W rolach głównych Marian Opania i gościnnie Anna Seniuk. Na scenie towarzyszyć im będą Olga Sarzyńska i Bartłomiej Nowosielski.

Do pracy w Teatrze Ateneum został zaproszony także Piotr Ratajczak. Trwają ustalenia dotyczące tytułu, jaki zrealizuje na deskach Ateneum.

W planach repertuarowych nie zabrakło także akcentu muzycznego. Wojciech Borkowski przygotuje koncert sylwestrowy pod odważnym tytułem Młynarski biesiadnie złożony z piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Iwona Kempa wyreżyseruje adaptację powieści Córka Eleny Ferrante z Agatą Kuleszą w roli głównej. W tym spektaklu zobaczymy również Magdalenę Schejbal, Paulinę Gałązkę, Olgę Sarzyńską oraz Jana Wieteskę (studenta AT w Warszawie).

Źródło:

Materiał nadesłany