EN

28.11.2023, 14:56 Wersja do druku

Warszawa. Archiwum ciała jako historia alternatywnej motoryki

Filip Pawlak, performer i kurator tworzący w Polsce i za granicą oraz Diana Niepce tancerka z Portugalii, której twórczość cieszy się międzynarodowym uznaniem, na zaproszenie Centrum Sztuki Włączającej pokażą w grudniu swoje najnowsze prace. W ramach trzeciego modułu programu Pokaż język pod hasłem alternatywnej motoryki odbędzie się premiera performansu Do what you want oraz pokaz spektaklu The other side of dance. 

fot. mat. organizatora

Do what you want to bazująca na własnej historii Filipa Pawlaka próba znalezienia wytłumaczenia czym jest alternatywna motoryka – pojęcie spopularyzowane przez choreografa Rafała Urbackiego i do dziś będące w obiegu. Filip/Perfomer zadaje pytanie – do kogo należy pamięć ciała performera? I jak się zmienia? Premiera Do what you want odbędzie się 9 grudnia w Centrum Sztuki Włączającej przy ul. Skoczylasa 10/12. Bilety: tiny.pl/ck6xl. 10 grudnia tuż po zakończeniu spektaklu zaplanowano panel poświęcony zjawisku alternatywnej motoryki, który poprowadzi dr Ewelina Godlewska-Byliniak - badaczka i redaktorka związana z Centrum Sztuki Włączającej. Rozmowa odbędzie się z tłumaczeniem na PJM.

Solo Diany Niepce. Jedyny pokaz w Polsce

The other side of dance to 35-minutowe solo, w którym tancerka i performerka Diana Niepce przywołuje na scenie estetyki i języki różnych ciał, które tworzyły historię tańca. Jak mówi: Chcę poddawać archiwum tańca obserwacji, chcę zrozumieć hierarchię, która organizuje ciało w tańcu, zrozumieć tajemnicę ruchu. Jak dotrzeć do ukrytej strony historii tańca, w której ciało nie było na wykluczonej pozycji? Jak nienormatywne ciała odnajdywały w tańcu swoje miejsce? Niepce przywołuje historię tańca, jego różnych gatunków, zanurza się w przeszłości i rzuca wyzwanie swojemu ciału, które odwzorowuje różne, także nienormatywne reprezentacje.

Tancerce towarzyszą na scenie trzej „asystenci – wykonawcy” partnerujący jej w wymagającej, brutalnej podróży przez alternatywne archiwum tańca, w którym pojawiają się nawiązania do technik i poszukiwań takich tancerzy i tancerek jak: Bill Shannon, Claire Cunningham, David Toole, Neil Marcus, Michael Turinsky, Lisa Bufano, Raimund Hoghe, Artur Żmijewski. Ta swoista choreografia archiwum, której dokonuje Niepce w swoim intensywnym i radykalnym solo pozwala wyłonić się nowemu ciału w tańcu i ustanawia jego miejsce, na styku żywej materii i technologii. Zwiastun [tutaj].

fot. Eduardo Breda

Diana Niepce jest portugalską tancerką, choreografką i pisarką na co dzień żyjącą w Lizbonie. W 2014 roku artystka doznała upadku z trapezu, który spowodował tetraplegię (paraliż czterokończynowy), co wpłynęło na głębokie przeformułowanie jej artystycznej tożsamości. Od tego czasu Diana jako tancerka i performerka poszukuje w swoich pracach nowych możliwości wyrazu, nowego języka, który wprowadza w ustanowione konwencje tańca ciało z niepełnosprawnością. 

The other side of dance - jedyny pokaz w Polsce - 13 grudnia w TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8. Bilety: bit.ly/3SPnqdp. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystką, którą poprowadzi Justyna Wielgus - reżyserka i kuratorka projektu Pokaż język. Rozmowa z tłumaczeniem na język polski i PJM.

Projekt Pokaż język korzysta z dofinansowania o wartości 350 tys. euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne