EN

22.02.2024, 11:16 Wersja do druku

Warszawa. Andrzej Dziuk laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU 2024, Katarzyna Minkowska - laureatką Wyróżnienia ZŁOTY PROLOG 2024

Nagroda im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU po raz jedenasty będzie uroczyście wręczona w dniu 25 marca, w noszącym jego imię Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatem nagrody został Andrzej Dziuk, a Katarzyna Minkowska otrzymała Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG 2024.

fot. mat. organizatora

Nagroda im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby - wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona - przypominać i propagować. Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności. 

Nagroda ma na celu:

- promować ludzi, podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako Dyrektor, Artysta i Autor,

- zwrócić społeczną uwagę - dyrektorów, urzędników, samorządowców, menadżerów kultury teatralnej - na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej,  

- przywrócić sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość, 

- propagować kryteria oceny pozycji artysty, mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości, 

- promować wartości, którym przez całe życie wierny był Patron Fundacji  tj. zawodową rzetelność, uczciwość, dobrze pojętą pracowitość, globalne spojrzenie na teatr,  obywatelską odpowiedzialność, wszechstronność w działaniu na gruncie teatralnym,

- wyróżniać ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerów teatru, ludzi dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie.

Nagroda przyznawana jest corocznie Człowiekowi Teatru  za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera.  

Kapitułę XI edycji Nagrody stanowią członkowie Rady Fundacji oraz laureaci poprzednich edycji: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Dorota Buchwald, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner –  Wojciechowska, Krystyna Janda, Piotr Cieplak, Jan Englert, Janusz Gajos, Jacek Głomb, Krzysztof Głuchowski, Kazimierz Kaczor, Jacek Sieradzki, Allan Starski, Tomasz Rodowicz, Robert Talarczyk.    

Honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bartłomieja Sienkiewicza.

Laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU 2024 został Andrzej  Dziuk.

Andrzej Dziuk – Reżyser teatralny. Współzałożyciel i dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Witkacego w Zakopanem, którego historię buduje wraz z zespołem od blisko 40 lat, łącząc lokalność działania z istotną obecnością na mapie kulturalnej kraju. W ubiegłym roku doprowadził do otwarcie Sceny Atelier, która umożliwi prowadzenie oferty kulturalnej polegającej na warsztatach dla dzieci i młodzieży - teatralnych, muzycznych, plastycznych, ruchowych, ale także spotkań z psychologami, socjologami, filozofami, podróżnikami i artystami. 

Podczas uroczystości wręczenia Nagrody po raz piąty zostanie przyznane również Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG dla twórcy teatru na początku drogi, który w ocenie Fundacji w swoim działaniu realizuje ideały Patrona w następujących aspektach:

- Etyka pracy

- Samodzielność i oryginalność

- Wrażliwość na problemy współczesności

- Dbałość o warsztat

- Wysoki poziom działań artystycznych, organizacyjnych lub społecznych

Decyzją Rady Fundacji laureatką Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG 2024 została Katarzyna Minkowska.

Katarzyna Minkowska – reżyserka i scenografka teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W trakcie studiów beneficjentka stypendium Młoda Polska. Zrealizowała kilkanaście spektakli (m.in. „Judasz. Laboratorium Epifanii”, „Stream”, „Cudzoziemka”, „Mój rok relaksu i odpoczynku”, „Zanim stopnieje śnieg”), wysoko ocenianych przez krytykę i publiczność, w których poważnie i wrażliwie poszukuje najszerzej rozumianego sensu. Mówi o sobie: „uprawiam teatr, który jest dość emocjonalny i można powiedzieć, iż w pewnym sensie staromodny”. 

Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej Zygmunta Hübnera

Źródło:

Materiał nadesłany