EN

6.07.2021, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Polacy ROBIĄ TEATR - od wtorku

Warszawski Teatr Druga Strefa zorganizował 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Polacy ROBIĄ TEATR. Od 6 do 10 lipca na stołecznej scenie teatry ze Słowacji, Francji, Włoch i Litwy zaprezentuję spektakle polskich artystów tworzących w tych krajach.

fot. mat. teatru

Jak poinformowali PAP organizatorzy, "w tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: słowacki Teatr Divadlo Kontra utworzony przez Klaudynę Rozhin i Divadla Kontra, francuska grupa teatralna APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) z Paryża pracująca pod kierunkiem Mai Saraczyńskiej, włoski Mangrova Teatro utworzony w Turynie przez polską aktorkę Beatę Dudek i włoskiego aktora Davide Capostagno oraz Polski Teatr w Wilnie i Nowa Awangarda Wileńska pod kierownictwem Ireny Litwinowicz".

6 lipca o godz. 20 Divadlo Kontra przedstawi spektakl "Nenávidim" ("Nienawidzę").

"Przedstawienie to portret sfrustrowanego inteligenta-nauczyciela, który zmaga się z otaczającą go rzeczywistością trochę jak Don Kichot z wiatrakami, nie widząc źródła tychże frustracji w sobie" - napisano o spektaklu.

"Monodram Petera Cizmára jest intymnym zwierzeniem nadwrażliwca, który pogubił się gdzieś w nowej rzeczywistości. Jedną nogą tkwi jeszcze w zaszłościach komunizmu, drugą w dzikim kapitalizmie. Ten szpagat okazuje się być dla niego niewygodny, wręcz bolesny. W sztuce usłyszeć można wyraźne echa kultowych filmów Marka Koterskiego, a bohater to nikt inny jak znany z filmów Adaś Miauczyński: Niezborny i przegrany, dosyć nawet sympatyczny mazgaj i nieudacznik, będący bardziej produktem zdarzeń niż ich kreatorem, (...) bierny, ale pełen pretensji do życia" - czytamy w zapowiedzi.

Autor - Marek Koterski. Przekładu dokonał Peter Cizmár. Adaptacja i reżyseria - Klaudyna Rozhin.

Spektakl będzie grany z napisami w języku polskim.

7 lipca o godz. 17 i 20 dwukrotnie pokazani zostaną "Komedianci" grupy teatralnej APGEF z Francji.

"Spektakl jest partyturą dla dziesięciu aktorów i adaptacją dwóch sztuk Bogusława Schaeffera, wybitnego polskiego muzykologa, kompozytora i dramaturga. Rzecz dzieje się w teatrze podczas prób do kolejnej sztuki... A sama sztuka bawi się nieustannie słowem i konwencjami teatru w teatrze, ukazując z przymrużeniem oka absurdalne problemy, jakie mogą się pojawić podczas przygotowań do przedstawienia" - napisano na stronie Teatru Druga Strefa.

Jak wyjaśniono, "spektakl powstał w ramach współpracy z Biblioteką Polską w Paryżu i zwieńcza odbywające się tam corocznie warsztaty teatralne dla amatorów – miłośników sztuki teatralnej". "Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z wykorzystaniem funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP" - dodano.

Przypomniano, że grupa teatralna APGEF istnieje w Paryżu od 2013 r. i "zrzesza ona miłośników teatru: Polaków mieszkających we Francji i szukających więzi z kulturą polską na emigracji oraz Francuzów (najczęściej polskiego pochodzenia) mówiących po polsku i pragnących pogłębiać znajomość języka polskiego poprzez teatr i sztukę". "Stowarzyszenie APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) zostało założone w Paryżu w 2011 r. i ma na celu pogłębianie więzi europejskich i promocję polskiej kultury we Francji i w Europie" - czytamy w informacji.

Występują: Malwina Gautier, Jacek Jendrej, Adam Kaźmierczak, Olga Kosno, Karolina Kozłowska, Zofia Le Houssu, Rafał Osuwniak, Barbara Szpakowska, Ewa Szpakowska i Anna Wnękowicz. Adaptacja i reżyseria - Maja Saraczyńska.

8 lipca o godz. 20 pokazany zostanie spektakl "W głowie W" Mangrova Teatro.

Jak zaznaczono, "to spektakl zainspirowany Wariatem i zakonnicą Witkacego". "Konfrontując się z oryginałem Davide Capostagno stworzył spektakl o podróży w głąb umysłu wizjonerskiego i oszalałego Mieczysława Walpurga - Rossiego, który w tej realizacji jest nie tylko poetą, ale również aktorem i reżyserem teatralnym. Jego alter ego to postacie, które pojawiają się wyłącznie na ekranie - francuski psychoanalityk Gruen oraz niemiecki psychiatra Burdygiel" - napisano w zapowiedzi.

"Z jednej strony celowo zostają pominięte najbardziej wyraziste i zawikłane wizje filozoficzne Witkacego, z drugiej natomiast wyraźnie widać wielką dozę ironii i autoironii narcyzmu, nawyków i obsesji typowych dla świata artystycznego a w szczególności teatralnego" - czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, "użycie projekcji wideo ciągle rozszerza i przenosi punkt widzenia proponując różne formy: dramat, parodie oraz urozmaicony pejzaż tonów groteskowych i ironicznych".

Reżyseria i opracowanie dramatu - Davide Capostagno. Występują Beata Dudek i Davide Capostagno.

Polski Teatr w Wilnie i Nowa Awangarda Wileńska 10 lipca o godz. 20 zaprezentują przedstawienie "POP-EZJA”, które powstało z inspiracji twórczością młodych poetów wileńskich. "Autorzy scenariusza i reżyserzy Bożena Sosnowska i Romuald Ławrynowicz wykorzystali utwory autorów tworzących na Litwie po polsku. Są to: Dorota Bartoszewicz, Daniel Dowejko, Daniel Krajczyński, Romuald Ławrynowicz, Bartosz Połoński, Agnieszka Masalyte, Tomasz Tamosiunas, Dominika Olicka, Dominika Paulina Swiackiewicz, Krystyna Użenaite, Faustyna Zawalska i Maria Żukowska" - napisano na stronie Teatru Druga Strefa.

Scenografię multimedialną do spektaklu, złożoną ze sfilmowanych scen, których bohaterami są autorzy tekstów, stworzył Roman Niedźwiecki. Projektantka mody Ewa Balul zaprojektowała eklektyczne kostiumy zainspirowane modą lat 90. XX w.

W spektaklu wystąpią młodzi aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie: Gabriela Dainowec, Tomasz Matuiza, Maksim Potapow, Ewelina Sworobowicz i Maria Żukowska.

Jak przypomniano, "premiera przedstawienia odbyła się w Wilnie 25 września podczas festiwalu Noc Kultury 2020".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne