EN

26.10.2020, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. 2. Kongres Kultury Polskiej online

12 listopada odbędzie się 2. Kongres Kultury Polskiej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Muza Dei. Wydarzenie objął patronatem honorowym minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Kongres odbędzie się w całości online i będzie transmitowany na Facebooku i YouTube Stowarzyszenia Muza Dei.

"Celem Kongresu Kultury Polskiej jest stymulacja różnych środowisk do zaszczepienia kultury definiowanej przez trzy wyznaczniki: Prawda, Dobro, Piękno" - podkreślono na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).

Jak wyjaśniono, "w trakcie tegorocznego Kongresu zaplanowano kilka paneli dyskusyjnych, w tym m.in. Kultura Jutra – kultura fundamentem wspólnoty narodowejRola kultury w budowaniu kapitału społecznego i Język kultury wczoraj i dziś". Pomiędzy panelami zaplanowano również prezentację programów realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

"Główną ideą Kongresu Kultury Polskiej jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem osób związanych z szeroko pojętą kulturą – zarówno z perspektywy twórców, promotorów, jak również przedstawicieli władzy czy instytucji kultury. Dzięki temu zyskujemy kompleksowy obraz polskiej kultury widziany z różnych stron" - wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Muza Dei (organizatora Kongresu) Andrzej Dubiel. "Poprzez wspólny dialog możemy wypracować skuteczne rozwiązania, które będą przynosić korzyść wszystkim, na czele z odbiorcami kultury" - dodał.

Wśród prelegentów Kongresu znaleźli się, m.in.: dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, wiceprezes Zarządu TVP S.A. Mateusz Matyszkowicz, były marszałek Sejmu i członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Marek Jurek, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dr Piotr Bernatowicz, aktor Leszek Zduń, aktorka i posłanka na Sejm Dominika Chorosińska, oraz wokalistka Natalia Kawalec.

"Kongres Kultury Polskiej jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń ukierunkowaną na dyskusję pomiędzy ekspertami i praktykami zajmującymi się szeroko rozumianą kulturą. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do przedstawicieli instytucji kultury, instytucji rządowych i samorządowych, twórców, artystów, dziennikarzy oraz mediów" - czytamy na stronie NCK.

Więcej informacji o 2. Kongresie Kultury Polskiej i o jego programie znaleźć można na stronie: kongreskulturypolskiej.pl.

Jak poinformowano, aby wziąć w nim udział - należy zamówić bezpłatne bilety na stronie: eventdei.pl.

Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się online 12 listopada, jest Stowarzyszenie Muza Dei. Patronatem honorowym Kongres objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Projekt dofinansowano ze środków NCK w ramach programu "Kultura – Interwencje 2020".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne