EN

17.08.2021, 14:38 Wersja do druku

Warszawa. 18. Urodziny Instytutu Teatralnego. Młodzi dla teatru, teatr dla młodych

Ostatnia sobota wakacji (28.08) to – już tradycyjnie – czas wspólnego żegnania lata i świętowania urodzin Instytutu Teatralnego na zielonym Jazdowie.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

W tym roku święto jest o tyle wyjątkowe, że Instytut „wkracza w dorosłość”. Z tej okazji w 18. Urodziny zwracamy się w stronę młodych – twórców i widzów. Zapraszamy między innymi na spektakl oraz cyrkowe warsztaty i animacje dla dzieci, młodzieży i rodzin, studenckie pokazy reżyserskie, dyskusje o problemach oraz miejscu młodego pokolenia w polskim teatrze, koncert studentów warszawskiej Akademii Teatralnej w hołdzie Korze oraz piknik na trawie. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Od 2015 roku w ostatni weekend wakacji zapraszamy widzów i przyjaciół Instytutu Teatralnego na „Koniec lata na Jazdowie” – wydarzenie, którym kończymy stary i otwieramy nowy sezon teatralny. To dla nas ważny moment, ponieważ w ten sposób symbolicznie świętujemy urodziny powołanej w lipcu 2003 roku placówki oraz przypominamy o Pawle Konicu (który urodził się 29 sierpnia 1954) – wieloletnim dyrektorze Teatru Małego w Warszawie i osobie bardzo ważnej dla Instytutu (teatr zakończył działalność w roku powstania IT). Teatr Mały był symbolem instytucji czerpiącej z różnorodności, prezentującej spektakle z całego kraju i mówiącej różnymi językami teatralnymi. Takie postrzeganie instytucji kultury bliskie jest także Zespołowi Instytutu Teatralnego.

Młode-pełnoletnie święto

W tym roku wkraczamy w pełnoletność – z perspektywy działalności naszej placówki to już 18. sierpień z Instytutem Teatralnym. Ten fakt również traktujemy symbolicznie. Wierzymy, że na co dzień – poprzez realizowane projekty i programy – zwracamy się do wielu grup uczestniczących w polskim życiu teatralnym i tworzących jego złożony krajobraz. Upowszechnianie teatru i wiedzy o nim to od początku istnienia IT jedno z naszych najważniejszych zadań. Ale w sobotę 28 sierpnia chcielibyśmy skierować uwagę szczególnie na jedną z tych grup – grupę „młodych”: młodych artystek i artystów, młodej krytyki, młodej publiczności. To oni staną się głównymi bohaterami tego dnia.

A co czekać będzie na odwiedzających Jazdów – zieloną wyspę w sercu Warszawy? Zaczniemy o godz. 11.00 na trawie przed sceną plenerową, którą wybudujemy specjalnie na tę okazję, spektaklem nowocyrkowym „Zgubowisko” dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Jego twórcy postarają się przenieść publiczność do świata, w którym wszystko może się wydarzyć, zapraszając na opowieść o cyrku, marzeniach oraz o samych artystach. Będzie to swojego rodzaju „prequel” przed jesiennymi aktywnościami, które poświęcimy sztuce cyrkowej (już we wrześniu czeka nas pierwsza z nich: premiera spektaklu w namiocie cyrkowym Instytutu).

Po przedstawieniu nie pozwolimy się wymknąć naszym Gościom, a pomoże nam w tym „Miasteczko Cyrkowych Inspiracji”, w którym każdy – bez względu na wiek i umiejętności – będzie mógł odkryć w sobie sztukmistrza. Stworzymy kolorową przestrzeń pełną różnorodnych form aktywności w postaci warsztatów i animacji z takich dziedzin jak: żonglerka, żonglerka kontaktowa (szklana „lewitująca” kula), taniec w powietrzu (podniebne hamaki), chodzenie po linie, hula-hop, wielkie bańki mydlane.

Pokazy, dyskusje i koncert

W drugiej części dnia zaprosimy na projekt pitchingowy „Demo wrażliwości” (od godz. 16:00), który adresujemy szczególnie do adeptów, studentów i absolwentów wydziałów reżyserii. Na scenie Instytutu zaprezentowane zostaną kilkuminutowe pokazy przygotowane przez młode reżyserki i reżyserów, które stanowić będą próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób mówić o sobie i swojej pracy aby stwarzać skutecznie okazje do rozwoju, jak budować portfolio i wiedzę innych o nim.

Po pokazach pozostaniemy w temacie i wokół problemu wkraczania absolwentek i absolwentów szkół artystycznych na ścieżkę zawodową: zadamy pytanie o to, „co dalej?”. Pretekstem do zorganizowania spotkania performatywnego i rozmowy o przyszłości młodego pokolenia w polskim teatrze był dla nas „Elementarz dobrego debiutu” – dokument stworzony przez Koło Młodych przy Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. O problemach, z którymi mierzą się dziś „młodzi” – także, a może przede wszystkim, które najmocniej angażowały opinię publiczną w ostatnim półroczu – porozmawiamy między innymi z Pawłem Dobrowolskim (Festiwal Nowe Epifanie), Agatą Koszulińską (Koło Młodych przy GPRiRT), Joanną Nawrocką (dyrektorką Teatru Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich) oraz Małgorzatą Wdowik (reżyserką). Spotkanie poprowadzą: Andrzej Hamerski (zastępca dyrektora ds. finansowych Teatru Muzycznego w Poznaniu, członek Zespołu Eksperckiego przy Instytucie Teatralnym) oraz Monika Klonowska (psycholożka).

Wieczorną część urodzin otworzymy na plenerowej scenie przed Instytutem Teatralnym projekcją spektaklu „PandemiJa” – projektu dyplomowego studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Po pokazie zaplanowaliśmy dyskusję z twórczyniami i twórcami, którą poprowadzi teatrolog i krytyk teatralny Dominik Gac.

Wspólne świętowanie zakończymy koncertem, co także staje się naszą tradycją. Tym razem zaprosimy publiczność na wydarzenie przygotowane przez studentki i studentów Akademii Teatralnej – „A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze”. Koncert-spektakl, określany przez samych twórców jako eksperyment sceniczny, to świeże spojrzenie na dobrze znane utwory z repertuaru zespołu MAANAM. Wieczorem 28 sierpnia usłyszymy je w nowych aranżacjach, przy akompaniamencie harfy, kontrabasu i pianina. To nie tylko pokaz wokalnych i aktorskich umiejętności, ale także pretekst do odczytania na nowo obecnego w utworach tematu zagubienia jednostki w komunistycznej rzeczywistości – tutaj interpretowanego jako zagubienie młodego artysty przed wkroczeniem na zawodową ścieżkę.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 18. Urodzin Instytutu Teatralnego wstęp jest bezpłatny. Od kilkunastu miesięcy dokładamy starań, aby publiczność czuła się u nas bezpiecznie. Tak będzie i tym razem. To właśnie z tego powodu większość atrakcji odbędzie się w zielonym ogrodzie przed Instytutem. Pamiętamy o wymogach i dyscyplinie sanitarnej, a nasz Zespół pozostaje gotowy do pomocy i wsparcia.

***

PEŁNY PROGRAM 18. URODZIN INSTYTUTU TEATRALNEGO

11.00 – 12.00 | „Zgubowisko”

Spektakl nowocyrkowy dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Jego twórcy starają się przenieść publiczność do świata, w którym wszystko może się wydarzyć, zapraszając na opowieść o cyrku, marzeniach oraz o samych artystach.

Występują: Magdalena Kisiała, Artur Perskawiec, Marcin Borkowski, Krzysztof Pacholik, Agnieszka Pulikowska

Reżyseria: Joanna Krukowska

Produkcja: Fundacja Sztukmistrze

Muzyka: Sebastian Świąder

Czas trwania: 45min

12.00 – 14.00 | „Miasteczko Cyrkowych Inspiracji” – warsztaty cyrkowe dla rodzin

Odkryj w sobie sztukmistrza! Kolorowa przestrzeń pełna różnorodnych form aktywności w postaci warsztatów i animacji z takich dziedzin jak: żonglerka, żonglerka kontaktowa, taniec w powietrzu (podniebne hamaki), chodzenie po linie, hula-hop, wielkie bańki mydlane. Zapraszamy dzieci, młodzież i ich opiekunów.

16.00 – 17.30 | „Demo wrażliwości”

Projekt pitchingowy adresowany do adeptów, studentów i absolwentów wydziałów reżyserii. Kilkuminutowe pokazy przygotowane przez młode reżyserki i reżyserów, stanowiące próbę odpowiedzi na pytania: w jaki sposób mówić o sobie i swojej pracy aby stwarzać skutecznie okazje do rozwoju? jak budować portfolio i wiedzę innych o nim?

17.30 – 19.00 | „Co dalej?” O przyszłości młodego pokolenia w polskim teatrze

Pretekstem do zorganizowania spotkania performatywnego i rozmowy o przyszłości młodego pokolenia w polskim teatrze był „Elementarz dobrego debiutu” – dokument stworzony przez Koło Młodych przy Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. O problemach, z którymi mierzą się dziś „młodzi” i które najmocniej angażowały opinię publiczną w ostatnim półroczu porozmawiamy między innymi z Pawłem Dobrowolskim (Festiwal Nowe Epifanie), Agatą Koszulińską (Koło Młodych przy GPRiRT), Joanną Nawrocką (dyrektorką Teatru Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich) oraz Małgorzatą Wdowik (reżyserką).

Spotkanie poprowadzą: Andrzej Hamerski (zastępca dyrektora ds. finansowych Teatru Muzycznego w Poznaniu, członek Zespołu Eksperckiego przy Instytucie Teatralnym) oraz Monika Klonowska (psycholożka).

19.00 – 20.30 | „PandemJa”

Projekcja spektaklu dyplomowego studentów IV roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Filii w Białymstoku. Przedstawienie, jak i środki w nim użyte, są głośnym krzykiem młodych ludzi wobec otaczającej  ich nowej i sterylnej rzeczywistości. Niemożność wykonywania zawodu, strach, frustracja, absurd dzisiejszych czasów popchnął twórców do stworzenia onirycznego kolażowego spektaklu, w którym partnerem i lalką staje się kamera. Korzystając z technik mieszanych, przenosimy się w świat dotykający pandemii, w krzywym zwierciadle odbijamy prozaiczność życia, ale i mierzymy się z największymi traumami i lękami.

reżyseria, test: Agata Biziuk

scenografia, kostiumy: Marika Wojciechowska

muzyka: Natasza Topor

choreografia: Anna Sawicka-Hodun

reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk

zdjęcia: Tobiasz Czołpiński

montaż: Jonasz Czołpiński

asystent reżyserki: Rūdolfs Apse

występują: Małgorzata Apse, Rūdolfs Apse, Magdalena Bednarek, Anna Konieczna, Karolina Mazurek, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Karol Sławek, Agata Słowik, Zbyszek (gościnnie)

premiera on-line: 14.07.2020

21.00 | KONCERT: „A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze”

Koncert-spektakl określany przez samych twórców jako eksperyment sceniczny. Świeże spojrzenie na dobrze znane utwory z repertuaru zespołu MAANAM w nowych aranżacjach –przy akompaniamencie harfy, kontrabasu i pianina. To nie tylko pokaz wokalnych i aktorskich umiejętności, ale także pretekst do odczytania na nowo obecnego w utworach tematu zagubienia jednostki w komunistycznej rzeczywistości – tutaj interpretowanego jako zagubienie młodego artysty przed wkroczeniem na zawodową ścieżkę.

reżyseria: Anna Sroka-Hryń

reżyseria światła: Piotr Hryń

aranżacje i piano: Mateusz Dębski

harfa: Alina Łapińska

kontrabas: Wojciech Gumiński

występują: Ada Dec, Natalia Stachyra, Karolina Piwosz, Maja Polka, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Damla Makar (gościnnie), Maciej Dybowski, Juliusz Godzina, Wojciech Melzer, Maciej Kozakoszczak, Tomasz Osica.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne